Eurokomisařka Jourová bude mít na starost spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví

Přestože cílem Česka bylo získat eurokomisařství pro ekonomickou oblast, Věra Jourová bude mít na starosti problematiku spravedlnosti, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví. Bylo to dnes zveřejněno v Bruselu. Ministr Babiš to považuje za neúspěch.

Česko stálo hlavně o ekonomickou oblast. Snažilo se získat resort regionálního rozvoje, mluvilo se také o dopravě. „Určité zklamání to je. Profesně jsem se na regionální rozvoj doma připravovala mnoho let,“ přiznala nynější ministryně pro místní rozvoj. Nemyslí si ale, že by Česko s resortem spravedlnosti neuspělo. Dodala, že ji kabinet nového předsedy Evropské komise ujistil, že se resorty přidělovaly skutečně podle vzdělání.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje portfolio spravedlnosti, které v Evropské komisi dostala jeho stranická kolegyně Věra Jourová, za neúspěch a zklamání. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se kvůli němu chce ptát premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na to, jak vyjednávání s unií probíhala. Opozice mluví o diplomatické prohře. 

Podle budoucí české eurokomisařky Věry Jourové (ANO) přidělení resortu spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví, který by měla mít na starosti, ovlivnilo její právnické vzdělání. Výběr za neúspěch ale nepovažuje, i když určité zklamání cítí. Řekla to dnes ČTK.

Nová unijní exekutiva bude mít celkem sedm místopředsedů, kteří budou koordinovat jednotlivé týmy komisařů. Čtyři místopředsedové jsou z postkomunistických zemí: Bulharska, Slovinska, Estonska a Lotyšska. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament. V 28členné komisi je devět žen.

Předseda komise, která by se práce měla ujmout od listopadu, Jean-Claude Juncker na dnešní tiskové konferenci novinářům připomněl, že jeho tým se bude muset vypořádat se složitou geopolitickou i hospodářskou situací. „Myslím, že pro to mám ten správný tým,“ prohlásil.

„Rozhodl jsem se udělat některé změny a zatřást s věcmi,“ poznamenal Juncker. Prvním místopředsedou komise tak bude Frans Timmermans z Nizozemska, který bude odpovídat za zlepšení regulačních pravidel, vztahů mezi evropskými institucemi a právní otázky.

Už od posledního unijního summitu je známé jméno Italky Federiky Mogheriniové, která je jako šéfka evropské diplomacie také jedním z místopředsedů komise.

Za rozpočtové otázky a lidské zdroje bude odpovídat místopředsedkyně komise Kristalina Georgievová z Bulharska, která byla členkou končící komise José Barrosa. Slovinka Alenka Bratušeková dostala jako místopředsedkyně na starosti budování energetické unie, někdejší estonský premiér Andrus Ansip bude místopředsedou odpovědným za digitální trh.

Sociální dialog a otázky společné měny euro bude mít na starosti místopředseda komise a lotyšský expremiér Valdis Dombrovskis. Někdejší finský premiér Jirki Katainen bude odpovídat za problematiku zaměstnanosti, růstu, investic a konkurenceschopnosti.

Tým místopředsedů má podle podle Junckera velké zkušenosti, mnozí jako premiéři už týmy podřízených koordinovali.

Jourová bude čtvrtým českým členem Evropské komise, a to po Pavlu Teličkovi, Vladimíru Špidlovi a Štefanu Fülem. Je první ženou, kterou ČR do této funkce vyslala. Někteří její kandidaturu, na které se po dlouhém vyjednávání shodly koaliční strany, kritizovali a její schopnosti zlehčovali. Tvrdili, že jedinou její kvalifikací je to, že je žena.

Zdroj: ČTK

 

Eurokomisařka Jourová bude mít na starost spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví Foto: ČTK: Věra Jourová

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

  2. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.