Euro se vůči dolaru propadlo na téměř dvanáctileté minimum

Poprvé za téměř 12 let se euro propadlo pod 1,08 dolaru. Stalo se tak kvůli uvolňování měnové politiky v eurozóně a také v souvislosti s obavami ze situace v Řecku. Některé bankovní instituce předpokládají, že by se kurz eura k dolaru mohl v příštím roce dostat až na úroveň 1:1. 

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně posílat asi 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Euro i proto dnes oslabilo až na 1,07345 dolaru. „Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit,“ řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z banky Morgan Stanley. „ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů,“ dodal.

Na trh se navíc začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami. O jejich konkrétní podobě začnou s Řeckem jednat ve středu.

„Řecko představuje divokou kartu,“ uvedl Stannard. „Trh zřejmě vychází z předpokladu, že prodloužení (záchranného programu) přinese na určitou dobu úlevu, zdá se však, že jednání nejsou hladká,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

Euro se vůči dolaru  propadlo na téměř dvanáctileté minimum

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.