Euro po volbách v Německu oslabilo

Evropská měna zahájila nový týden poklesem. Mohou za to nejasné výsledky voleb v Německu. Americké měně k růstu pomohly také volby na Novém Zélandu.

Kolem 17:25 euro vůči dolaru oslabilo o 0,8 procenta na 1,1856 dolarů a k jenu o jedno procento na 132,48 JPY. Dolar vůči jenu klesl o 0,2 procenta na 111,72 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,5 procenta na 92,59 bodu.

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, výrazně však ztratila a získala nejméně hlasů od roku 1949. Bývalý koaliční partner, sociální demokraté, pak oznámil, že chce odejít do opozice. Výrazně také vzrostla podpora protiimigrační a protiislámské straně Alternativa pro Německo (AfD).

„Trhy nemají rády nejistotu a výsledky voleb v Německu jí přinesly slušnou dávku,“ komentoval vývoj na trhu stratég SEB Richard Falkenhall. Výsledky voleb podle dalších analytiků naznačují, že vytvoření koalice v největší ekonomice eurozóny může trvat měsíce.

Euro letos patří mezi měny s nejvyšším růstem vůči americkému dolaru. Od počátku roku již posílilo o více než 13 procent.

Dolaru pomohly také volby na Novém Zélandu. Vládnoucí národní strana nezískala dostatek hlasů, aby mohla nadále vládnout bez koaličního partnera, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Euro po volbách v Německu oslabilo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

 2. Vláda ČR se dnes pochválí

  Společnost ·

  Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda pr…

 3. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.