Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu americké ekonomiky a zprávy o přípravě Washingtonu na kroky proti zemím, které mají manipulovat se svými měnami.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem čtvrteční 18:40 posiloval o 0,2 procenta na 100,15 bodu. Euro vůči dolaru ve čtvrtek oslabilo o 0,4 procenta na devítidenní minimum 1,0722 dolarů. V pátek v poklesu pokračuje, když se pohybuje na 1,06828 za dolar. Libra k dolaru přidávala 0,5 procenta na 1,2492 dolar a zpevnila i proti slabšímu euru.

Euro oslabilo po zprávách o zpomalení inflace v eurozóně, která může signalizovat zdejší nižší hospodářský růst a pomalejší opouštění vysoce uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky. Proti ještě většímu oslabování eura k dolaru působily ale informace o tom, že tým amerického prezidenta Donalda Trumpa zkoumá možnosti, jak „potrestat měnové manipulátory“, a splnit tak svůj předvolební slib.

Dolaru dočasně pomohla nová data o růstu amerického hrubého domácího produktu (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí 2016. Ten meziročně rostl tempem 2,1 procenta, což bylo mírně nad předběžným odhadem z minulého měsíce.

 

 

Zdroj: ČTK

Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov

    Byznys ·

    Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v ostravské části dřívějšího Ostravsko-karvinského revíru. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.