Euro a akcie po útocích v Paříži klesají, pokles má být ale krátkodobý

Kurz eura dnes v Asii klesl a pokračoval ve svém sestupu k nejnižším úrovním za více než šest měsíců. Reagoval tak na páteční teroristické útoky v Paříži. Globální akciové trhy čeká dnes s největší pravděpodobností pokles, ten ale bude podle analytiků jen dočasný. Dlouhodobější dopad pátečních událostí na finanční trhy ani ekonomiku většina ekonomů neočekává, uvedla agentura Reuters.

Analytici předpokládají, že investoři, zejména v Evropě, budou nyní opatrnější. „Může nastat čistě psychologický efekt, který odradí investory od větší aktivity, dokud nebude situace jasnější," řekl agentuře Reuters analytik firmy IG France Alexandre Baradez.

Podle ekonomů může všeobecný charakter pátečních útoků, na rozdíl od lednových zacílených akcí v Paříži, poškodit cestovní ruch Francie, který se na výkonu její ekonomiky podílí 7,5 procenty. Málokdo ale čeká podobně výrazné dopady, jaké měly na trhy útoky teroristů na New York z 11. září 2001.

Asijské burzy všeobecně oslabovaly a jejich nejširší index MSCI ztrácel v první části obchodování kolem jednoho procenta. Podobným tempem oslaboval také index tokijské burzy Nikkei, i když ten dnes negativně ovlivnily údaje o nepříznivém vývoji japonské ekonomiky.

Japonsko se propadlo zpět do hospodářské recese

Termínové kontrakty na americké akciové indexy ukazují dnes na pokles o zhruba jedno procento. V pátek přišly zprávy o zhruba 130 obětech teroristických útoků až po oficiálním uzavření amerických trhů.

Euro vůči dolaru oslabilo o půl procenta na 1,0710 dolaru a přiblížilo se minimu za šest a půl měsíce z minulého týdne. Vůči japonskému jenu evropská měna klesla o 0,8 procenta na 130,65 JPY, což byla její nejnižší úroveň od dubna. Euro na dolar za poslední měsíc ztrácí zhruba sedm procent a jeho propad souvisí zejména s vyhlídkami na další uvolňování měnové politiky v eurozóně.

 

Zdroj: ČTK

Euro a akcie po útocích v Paříži klesají, pokles má být ale krátkodobý Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. IS na nově zveřejněném videu hrozí Francii

    Společnost ·

    Teroristická organizace Islámský stát (IS) v nově zveřejněném videu hrozí Francii. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Video se objevilo těsně po pátečních útocíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.