EU vystoupila proti Bulharsku kvůli zmrazení vkladů v problematické bance

Úřady Evropské unie dnes vystoupily proti Bulharsku kvůli tomu, že nechává nadměrně dlouho zmrazené vklady v problematické bulharské bance Corporate Commercial Bank (CCB). Evropský bankovní úřad (EBA) prošetřuje, zda tím Bulharsko neporušilo evropská pravidla pro garantování vkladů, zatímco Evropská komise zahájila vůči zemi řízení za porušení pravidel.

CCB se v červnu stala terčem masivního vybírání vkladů, když klienty zneklidnily zprávy obviňující hlavního akcionáře banky Cvetana Vasileva z podezřelých obchodních transakcí. Bulharská centrální banka proto nad čtvrtým největším finančním ústavem v zemi koncem června převzala dočasnou kontrolu, zmrazila jeho vklady a nařídila prověřit jeho aktiva a závazky. CCB v srpnu částečně obnovila činnost, vklady jsou ale dál blokované.

Evropská komise poslala Bulharsku upozornění, že s ním zahájila řízení. Sofia má do 15. října čas na odpověď. Výkonný orgán EU zároveň Bulharsko vyzval, aby klientům CCB okamžitě obnovila přístup k jejich vkladům. Kroky bulharských úřadů jsou podle všeho „neodůvodněným a nepřiměřeným omezením volného pohybu kapitálu“, uvedla komise podle agentury Reuters.

Bulharská centrální banka oznámení úřadů EU odmítla komentovat. Ministerstvo financí sdělilo, že připravuje rychlou odpověď.

Pokud Bulharsko požadavku komise nevyhoví, může jej Brusel popohnat před Soudní dvůr EU. Bulharské úřady už dříve poslaly komisi dopis, podle nějž zřejmě nemají podle zákonů možnost obnovit přístup k vkladům CCB dříve než po volbách plánovaných na 15. října. Centrální banka si hodlá ponechat kontrolu nad CCB do poloviny listopadu, kdy mají být kompletní výsledky jejího auditu. Až poté se rozhodne o osudu banky.

Majitelé vkladových účtů u CCB nyní každý týden pořádají v Sofii protesty. Dožadují se vrácení svých peněz, jejichž celkový objem dosahuje asi šesti miliard leva (zhruba 87 miliard Kč).

Legislativa EU garantuje bankovní vklady do výše 100.000 eur (2,75 milionu Kč). EBA prošetří, zda bulharská opatření neporušila pravidlo, podle něhož musí být vkladatelé odškodněni za nedobytné vklady nejméně do 25 dní.

Zdroj: ČTK

EU vystoupila proti Bulharsku kvůli zmrazení vkladů v problematické bance Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.