EU vydává na obranu více než Rusko a stejně jako Čína, vzkazuje Tusk Trumpovi

Evropané v současnosti vydávají na obranu více peněz než Ruská federace. Na druhé straně vydává stejné peníze jako Čína. V úterý to vzkázal předseda Evropské rady Donald Tusk před středečním summitem NATO americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump si podle něj může být jistý, že tyto peníze jsou příspěvkem ke společné obraně USA i Evropy, což se o čínských či ruských obranných výdajích "s jistotou říci nedá".

Trump dává před summitem opakovaně najevo, že evropští spojenci by na společnou obranu měli přispívat více, USA podle šéfa Bílého domu nemohou být "kasičkou", ze které se platí společná obrana. Ostře formulovaný dopis, v němž nízké obranné výdaje spojencům vyčítá, Trump podle amerických médií poslal například do Německa, Belgie, Norska, Kanady, Itálie, Portugalska nebo do Španělska. Česká vláda Trumpův dopis neobdržela.

"Drahá Ameriko, važ si svých spojenců. Koneckonců nemáš jich tak moc," poznamenal Tusk. Evropské země podle něj obranné výdaje zvyšují, protože respekt může mít jen dobře připravený spojenec. Peníze jsou podle něj důležité, ale skutečná solidarita je ještě významnější.

Tusk jednoznačně odmítl Trumpovo tvrzení, že jen USA samotné chrání Evropu, když připomněl, že Evropa jako první jasně reagovala po 11. září 2001, kdy se odehrála bezprecedentní série teroristických útoků ve Spojených státech. "Evropští vojáci bojují v Afghánistánu po boku amerických. 870 hrdinných mužů a žen z Evropy obětovalo své životy, včetně 40 z mé země, z Polska," podotkl bývalý polský premiér.

Tusk vyzval Trumpa, aby měl toto na paměti nejen ve středu a ve čtvrtek na summitu NATO v Bruselu, ale především o pár dní později, při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách.

"Je vždy dobré vědět, kdo je váš strategický přítel a kdo je váš strategický problém," uzavřel Tusk.

 

 

Zdroj: ČTK

EU vydává na obranu více než Rusko a stejně jako Čína, vzkazuje Tusk Trumpovi Foto: Shutterstock.com: Donald Tusk

reklama

Další články

 1. Boris Johnson pod tvrdou kritikou britských médií

  Společnost ·

  Britská média dnes takřka shodně kritizují rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého označují za parodii na šéfa diplomacie. Tisk také uvádí, že premiérku …

 2. Etiopie s Eritreou dospěla k mírové dohodě

  Společnost ·

  Představitelé Etiopie a Eritreje dnes v eritrejské metropoli Asmara podepsali deklaraci, která oficiálně uzavřela pohraniční válku mezi těmito sousedící státy. Informa…

 3. Na exportní firmy dopadá nedostatek zaměstnanců

  Byznys ·

  Na český exportní průmysl negativně dopadá hlavně nedostatek pracovní síly na tuzemském trhu. Největším problémem firem je tak způsob, jak rozšířit své výrobní kapacit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.