EU v Tallinnu hledá cestu, jak se stát světovým digitálním lídrem

V Tallinnu začal dnes dopoledne digitální summit Evropské unie. Lídři evropských zemí chtějí v Estonsku hledat způsob, jak udělat z unie světového lídra v digitální oblasti. Zabývat se budou také hrozbami, kterým lidé, firmy i státy v kyberprostoru čelí.

"Dnešek bude věnován především tomu, abychom diskutovali o tom, co můžeme udělat společně na úrovni EU tak, aby Evropa nezůstala stranou a aby se stala lídrem v oblasti digitalizace," řekl novinářům před zahájením summitu český premiér Bohuslav Sobotka.

EU podle něj potřebuje vytvořit společný digitální trh s volným pohybem dat, která nejsou osobními údaji. "Pokud máme čelit Spojeným státům, Číně a dalším rychle se rozvíjejícím oblastem, tak je důležité, aby Evropa pokročila v oblasti digitálních pravidel," řekl.

Také podle šéfa irské vlády Leo Varadkara je cílem summitu udělat z EU světového digitálního lídra. Premiér země, v níž má díky nízkým firemním daním evropské sídlo řada amerických internetových společností, se ale vyslovil proti zatěžování digitální sféry vyššími daněmi a byrokratickými omezeními. "Musíme podporovat inovace. Vyšší zdanění a více regulací řešení nepřinese," řekl při příchodu na summit.

Britská premiérka Theresa Mayová se před zahájením summitu vyslovila pro spolupráci v boji proti kybernetickým hrozbám, které podle ní ohrožují státy i firmy, mimo jiné v bankovním sektoru. "Spojené království bude připraveno spolupracovat s evropskými partnery na vývoji společné kybernetické bezpečnosti," řekla Mayová, jejíž země v současnosti jedná s EU o svém vystoupení z bloku.

Sobotka podotkl, že konání summitu v Estonsku je příhodné, protože tato země patří mezi nejpokročilejší v Evropě při zavádění digitálních technologií. Připomněl, že estonské úřady komunikují s firmami i občany elektronicky a Estonci mohou volit po internetu. Elektronizace veřejné správy v Estonsku podle něj může být vzorem pro Česko.

Summit by se měl zabývat časovým rámcem až do roku 2025. Prezidenti a premiéři členských zemí mají hovořit o základních aspektech budování evropské digitální budoucnosti - od důvěry občanů vlastních zemí, přes zajištění počítačové a datové bezpečnosti, rozvoj elektronické státní správy, až po podporu souvisejícího průmyslu a ekonomiky, ale i vědomí a znalosti společnosti.

 

Zdroj: ČTK

EU v Tallinnu hledá cestu, jak se stát světovým digitálním lídrem Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. USA začaly budovat slíbenou zeď s Mexikem

  Společnost ·

  Americká vláda oznámila zahájení výstavby prvních osmi dílů bariéry na hranici s Mexikem. Čtyři prototypy segmentů budou z betonu, další čtyři z jiných materiálů, ozná…

 2. Deset nejhodnotnějších firem světa

  Byznys ·

  Nejnovější odhady ohledně nejhodnotnějších značek světa vyhotovené společností Interbrand poukazují na to, že firma Apple je s hodnotou přesahující 184 miliard dolarů …

 3. Úrokové sazby zůstanou beze změny, rozhodla ČNB

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.