„EU ukázala, že umí ohýbat vlastní zákony. Může se to stát i v případě brexitu,“ říká Trávníček

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně požádá o aktivování článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z Evropské unie. Od té doby poběží dvouletá lhůta, kdy Spojené království musí uzavřít dohodu s EU. V opačném případě dojde k tvrdému brexitu. Politolog z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Matěj Trávníček ovšem říká, že i tak se může situace vyvinout jinak. EU už v minulosti totiž dokázala, že umí ohýbat i vlastní zákony. 

Pokud by se obě strany do dvou let nedomluvily na dohodě ohledně vztahů, tak by mělo dojít k tvrdému brexitu. V tu chvíli by došlo k okamžitému zrušení veškerých smluv mezi Británií a EU. Konsensus mezi evropskými špičkami a představiteli Spojeného království tak sehraje klíčovou roli.

„Je pravda, že Evropská unie již několikrát v minulosti předvedla, že své vlastní pravidla dokáže ohýbat. Mohli jsme to vidět v opakovaném porušování Paktu stability a růstu, mohli jsme to také postřehnout v souvislosti s migrační krizí. V podstatě mávnutím ruky byly zrušeny Dublinské úmluvy,“ řekl Trávníček na rádiu Zet.

Aktivování článku 50 Lisabonské smlouvy umožnily Mayové obě komory parlamentu, které brexit schválily. Nedošlo k tomu ovšem po jednoduchém boji. Budoucnost jednání totiž komplikovala Sněmovna lordů britského parlamentu. Na základě prvního dodatku Sněmovna lordů požadovala od vlády předložení návrhu, jakým způsobem hodlá garantovat práva občanům Evropské unie ve Velké Británii. „Druhý byl o tom, že chtěla zavázat vládu k tomu, aby výslednou dohodu předložila parlamentu bez schválení. V zásadě šlo o to, že Sněmovna lordů tím sledovala určitou snahu vyslat signál a dostat větší moc nad výslednou podobou a celým procesem,“ uvedl Trávníček.

Mayová argumentovala tím, že Velká Británie chce garantovat práva občanům Evropské unie. Podle jejích slov to nemůže být ale na úkor samotných Britů. Těm totiž musí zůstat rovněž garance na území EU. Jednostranné garantování práv občanům EU ze strany Velké Británie by pak podle Mayové způsobilo oslabení vyjednávací pozice.

„Takto je to nějaká páka pro Británii, aby se dokázali společně domluvit. V případě toho závazku předložit výslednou podobu dohody parlamentu, tak zase argumentoval tím, že by to byla páka pro Evropu. V ten moment by Evropa mohla zvolit strategii. Pojďme uzavřít co nejhorší dohodu v nějaké vidině toho, že britský parlament dohodu odmítne a celý brexit tím vlastně zastaví,“ informoval Trávníček.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s politologem z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Matějem Trávníčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„EU ukázala, že umí ohýbat vlastní zákony. Může se to stát i v případě brexitu,“ říká Trávníček Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.