EU ukončí po roce 2020 podporu výstavby infrastruktury českých obcí

Česká města a obce nemohou po roce 2020 počítat s evropskou podporou výstavby vodohospodářské infrastruktury, místních komunikací a cyklostezek. Varuje před tím výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal. Na dotace vynaložené na tvrdé infrastrukturní projekty by mohly obce dosáhnout jen v omezené míře, dotace budou mít integrační charakter a budou spojovat víc témat. Informoval o tom Drahovzal. Dodal, že SMO bude chtít, aby po roce 2021 vznikl systém národních dotačních titulů provázaný mezi ministerstvy.

Evropská komise předloží na jaře návrh příštího víceletého finančního rámce na roky 2021 až 2027.

„Evropská komise je (dotační témata) teď naznačila a směřuje je spíše do měkkých oblastí jako je konkurenceschopnost, vzdělávání, výzkum a migrace,“ uvedl Drahovzal. Svaz podle něj proto také připravil analýzu potřeb měst a obcí, představí ji 5. prosince v Praze.

„Podle ní bude koncipována pozice svazu k přípravě (sedmiletého) programového období EU od 2021. Už nyní se začíná vyjednávat o tom, kam a na co půjdou peníze z EU,“ řekl Drahovzal. Podle něj lze říct, že budou směřovat na projekty, které pomohou konkurenceschopnosti, vzdělávání, výzkumu a migraci. Česká republika, stejně jako města a obce musí proto chystat projekty právě v těchto oblastech.

Analýza potřeb měst a obcí je podle Drahovzala nadčasová a nenavázaná na dotace EU. „Co by nám nedokázala financovat EU, tak budeme logicky požadovat po státu,“ uvedl. Po roce 2021 musí podle SMO vzniknout systém národních dotačních titulů, který bude provázaný mezi ministerstvy.

„Aby se nestávala situace, kterou zažíváme, že něco nám financuje ministerstvo pro místní rozvoj, něco školství a něco zemědělství, a pak zjistíte, že na jednu věc můžete podat dvě až tři žádosti o dotaci,“ podotkl.

S tím budou souviset podle Drahovzala i návrhy na úpravu rozpočtového určení daní k posilování finanční soběstačnosti měst a obcí. „Tím, že jsme od příštího roku dosáhli podílu na DPH 23,58 procenta, tak se jen vracíme na stav, který tady měl být před šesti lety. Tehdy jsme to měli přislíbeno od vlády, ale z důvodu krize se to odsunulo. A to ještě pomíjíme příspěvek na výkon státní správy,“ řekl.

Ten sice od příštího roku stoupne o pět procent, ale v roce 2011 byl seškrtán o 17,6 procenta. Mezitím ovšem vzrostly náklady na běžné služby, ale hlavně na platy úředníků, které musejí obce doplácet ze svého, a omezují proto investice.

„Jsou to zvláštní paradoxy, s nimiž nyní hodláme oslovit s Asociací krajů novou vládu, Sněmovnu i Senát,“ dodal. SMO chce upřesnit a posílit postavení samospráv v rámci ústavy s odkazem na úpravu, kterou mají Němci a Rakušané. „Ti mají zakotveno, že co stát na obce přenese, tak jim také zaplatí,“ uzavřel Drahovzal.

 

 

Zdroj: ČTK

EU ukončí po roce 2020 podporu výstavby infrastruktury českých obcí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Chce Turecko zvážit členství v NATO?

    Bezpečnost ·

    Turecko by podle poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mělo přehodnotit své členství v Severoatlantické alianci. Yalçin Topçu tak reagoval na poslední rozepři v N…

  2. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.