EU tlačí na Rusko kvůli Salisbury, to žádá důkazy nebo omluvu

Evropská unie dnes vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Ve společném prohlášení to uvedli ministři zahraničí členských zemí bloku. Zdůraznili také svou bezvýhradnou solidaritu s Británii a podporu její snaze o potrestání viníků.

Unie podle prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury "bezohledný a nezákonný čin", který ohrozil životy mnoha civilních občanů.

Unie bude podle textu dění nadále pečlivě sledovat. Prohlášení se ale nijak nezmiňuje o možných sankcích vůči Rusku v případě, že Moskva spolupracovat odmítne. Záležitostí se budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu zabývat také šéfové států a vlád zemí EU.

Kreml k otravě agenta uvedl, že Londýn musí podat důkazy, nebo se Rusku omluvit.

Obvinění z otravy dvojího agenta v jihoanglickém Salisbury jsou podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova "ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná". Za nesmyslná je už dříve označil i ruský prezident Vladimir Putin, kterého z přímé odpovědnosti za otravu obvinil minulý týden britský ministr zahraničí Boris Johnson. Putin o víkendu řekl, že Rusko žádné podobné jedy nemá.

Skripal a jeho dcera byli otráveni před dvěma týdny nervově paralytickou látkou a nyní jsou v nemocnici v kritickém stavu, podle expertů nemají šanci na uzdravení.

Už krátce po otravě Skripala a jeho dcery prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, že agenta otrávilo Rusko nervovou látkou Novičok. Důkazy pro to zatím nepředložila a dnes mají v Británii odebrat vzorek látky zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Minulý týden se k Mayové připojil mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, také podle něj za útokem stojí Rusko.

Látku Novičok vyvinuli v bývalém Sovětském svazu v 80. letech minulého století. Na jejím vývoji se podílel chemik Vil Mirzajanov, který z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA.

Británie kvůli incidentu vypověděla ze země 23 ruských diplomatů a stejný počet diplomatů vyhostilo v sobotu v odvetě Rusko.

 

Zdroj: ČTK

EU tlačí na Rusko kvůli Salisbury, to žádá důkazy nebo omluvu Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Ruské noviny oslavují Putinův triumf

    Společnost ·

    Vladimir Putin sice vyhrál nedělní prezidentské volby s více než 70 procenty hlasů, ale účast v hlasování nejspíše zůstala pod 70 procenty, po kterých toužil Kreml, up…

  2. V Rusku probíhají volby, hlasuje už i Moskva

    Společnost ·

    Do prezidentských voleb v Rusku se zapojila nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.