EU se strachuje amerického rozšíření protiruských sankcí, může jí to hospodářsky uškodit

Evropská unie (EU) se snaží přesvědčit Spojené státy, aby nerozšiřovaly další sankce proti Rusku. Nadpisy novin degradují léta koordinované snahy mezi Washingtonem a Bruselem o potrestání Ruska s ohledem na spornou anexi Krymu. Podle zpravodajského portálu CNN je rozpor tak alarmující, že Evropská komise pod tíhou obav ohledně jejich hospodářských zájmů varuje USA před odvetou za rozšíření protiruských sankcí. 

Čeho se ale Evropská unie obává? Podle CNN jde o jednoduchou odpověď. Sankce by měly vliv na klíčovou komoditu, kterou je zemní plyn. Osmadvacítka nedělá nic pro to, aby omezila závislost na dovozu energie z Ruska. V detailním pohledu to pak vypadá následovně: zhruba třetina zemního plynu Evropské unie stále směřuje ze země Vladimira Putina.

Část poměrně levného plynu poté distribuuje země, jako jsou Itálie a Francie. Větší problém je pak ve střední a východní Evropě, kde je mnohem více států závislých na dodávkách zemního plynu z Ruska.

Oblast energetické bezpečnosti je tak na území Evropy velice politizovanou otázkou, jež může představovat diplomatické problémy a to i přitom se spojencem o velikosti a důležitosti Spojených států amerických. Současná obava se pojí k sankcím, které americký Kongres zvažuje. EU totiž kvůli tomu může zabránit v několika klíčových energetických projektech. V horším případě může dojít i k vnitřnímu roztříštění evropského společenství.  

Často omílaný Nord Stream 2

Konkrétní problémy mohou nastat s ohledem na výstavbu plánovaného plynovodu Nord Stream 2. Ten má po roce 2019 vést z Ruska přes Baltské moře do Německa. Oponenti uvnitř EU se obávají, že plynovod ještě zvýší závislost bloku na ruské energii. V Německu našel tento plán podporu.

Obě dvě znesvářené strany se ovšem podle CNN shodly na tom, že by USA neměly do sporu vůbec prostřednictvím sankcí zasahovat.

„Dodávky energií v Evropě jsou záležitostí Evropy a nikoli Spojených států amerických!,“ ve svém prohlášení to v červnu uvedly Německo a Rakousko. Zdá se, že někteří zákonodárci v USA toto volání vyslyšeli. Návrh zákona o protiruských sankcích byl totiž o víkendu pozměněn, aby nedošlo k ovlivnění projektu.

Případné sankce ohrožují i další projekty

Zůstávají ovšem další obavy ohledně širšího dopadu nových sankcí, které by mohly překročit i problematiku plynovodu Nord Stream 2. Slova nejistoty vyjádřil podle CNN v pondělí mluvčí EU Margaritis Schinas.

Odborníci konkrétně tvrdí, že by sankce mohly podkopat partnerské vztahy mezi EU a ruskými firmami s cílem vyvíjet projekty v oblasti energetiky na moři v Egyptě. Rovněž by mohly zabránit italským a ruským firmám při práci na takzvaném jižním plynovodním koridoru, který má protínat Turecko a směřovat do jihoevropských států.

EU se nicméně snaží omezit závislost na ruském plynárenském gigantovi společnosti Gazprom. Zlepšuje tak propojení plynovodů mezi jednotlivými členskými státy. Osmadvacítka rovněž začala nakupovat plyn od jiných zemí, jako jsou Katar a USA. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

EU se strachuje amerického rozšíření protiruských sankcí, může jí to hospodářsky uškodit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava …

 2. Ryanair má zájem o odkoupení aerolinek Alitalia

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. Agentuře Reuters to v pondělí sděl…

 3. České dráhy získají od společnosti CZ Loko lokomotivy za 240 miliard korun

  Byznys ·

  Firma CZ Loko dodá Českým drahám 12 posunovacích lokomotiv za zhruba 240 milionů korun. Informace vycházejí z dat uveřejněných ve 

  Kushner nesouhlasí, že by uzavíral dohody s Rusy

  Společnost ·

  Zeť prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa Jared Kushner odmítá informace médií, podle kterých ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi navrhl zřídit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.