EU prozatím podobu sankcí proti Rusku měnit nebude

Evropská unie nebude v tuto chvíli měnit současnou podobu svých protiruských sankcí, spuštěných kvůli ukrajinské krizi, protože stále ještě nezačal politický proces, který by vedl k řešení tamní situace. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli velvyslanci členských zemí EU, kteří diskutovali o hodnocení současné situace na východě Ukrajiny.

Když unie na počátku září svá opatření naposledy přitvrdila, rozhodla také, že zástupci členských zemí ještě do konce měsíce zhodnotí situaci a ve světle tohoto hodnocení rozhodou, zda sankce nějakým způsobem upravit.

Podle diplomatů, pro něž podklady pro dnešní jednání připravila evropská diplomatická služba, je na Ukrajině vidět určitý pokrok, a tamní příměří je přes řadu incidentů v zásadě funkční. Přes zastavení eskalace násilí však podle diplomatů zatím nezačal politický proces vedoucí k řešení situace. Proto prý není v tuto chvíli důvod k přehodnocování evropských sankčních opatření. Je přitom pravděpodobné, že o věci se velvyslanci EU budou znovu bavit v říjnu.

Evropská unie 12. září po týdnu odkladů a diskusí přitvrdila své hospodářské sankce proti Rusku, spuštěné v létě. Hospodářská část sankčního balíku tehdy dál ztížila ruským bankám a ropným firmám přístup na evropské finanční trhy a ještě více omezila export určitého zboží do Ruska. Rozšířen byl také seznam lidí a firem se zmrazeným majetkem a zákazem cestování do EU.

Zdroj: ČTK

EU prozatím podobu sankcí proti Rusku měnit nebude Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.