EU popřela tvrzení Řecka, podle kterého již země pracuje s věřiteli na dohodě

Evropští činitelé popřeli výroky řecké vlády o tom, že řečtí vyjednávači začali se zástupci mezinárodních věřitelů sepisovat návrh dohody o uvolnění nových úvěrů. Řecký premiér Alexis Tsipras také prohlásil, že jednání mezi nimi, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) jsou v závěrečné fázi. Věřitelé však významnější pokrok nesignalizují. Tyto zprávy z Řecka nicméně vyvolaly na finančních trzích výrazné oživení řeckých i evropských dluhopisů, akcií i kurzu eura.  

„V bruselské skupině dnes začínají procedury vypracovávání dohody na technické úrovni,“ řekl podle agentury Reuters jeden z řeckých činitelů. Dodal, že premiér Alexis Tsipras je kvůli dohodě v neustálém kontaktu s hlavami ostatních zemí eurozóny. Index aténské burzy díky jeho prohlášení vzrostl o 3,55 procenta a širší index západoevropského trhu FTSEurofirst 300 si připsal 1,3 procenta.

V Bruselu od března jednají zástupci Řecka a věřitelské „trojky“ o plánu řeckých reforem a opatření, jehož schválení by Řecku umožnilo do června dočerpat zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého úvěrového programu. Bez těchto peněz by zřejmě Řecko nebylo schopno v červnu uhradit splatné úvěry u MMF a skončilo by v platební neschopnosti.

Tsipras po středečním zasedání ministrů zapojených do jednání řekl, že rozhovory jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. „Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince, konečná dohoda je nablízku,“ řekl premiér novinářům po zasedání.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis ale v reakci na zprávu z Řecka řekl, že žádná dohoda se ještě sepisovat nezačala. „Pracujeme na takové dohodě velmi usilovně, v takové fázi ale stále nejsme,“ řekl.

Zástupce německé delegace na začínajícím zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G7 v Drážďanech řekl, že Německo je vyjádřeními z Řecka překvapeno. „Nijak daleko jsme se nedostali,“ řekl německý činitel k vývoji jednání.

Informace z Řecka hájil jiný člověk z tamní vlády tím, že dohoda, která se nyní zpracovává, ještě není konečná, ale jen „technická“. V jednáních podle něj také nastal pokrok, třebaže v některých otázkách shoda stále nenastala.

Řecko dává část viny za zdlouhavá jednání rozporům mezi věřitelskými institucemi - Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a MMF. „Jednáme se třemi rozdílnými institucemi, které mají často protikladné názory,“ řekl dnes Tsipras.

Reuters podotýká, že dosažení dohody zdržuje snaha Řeckalpět na „červených čarách“, za něž Tsiprasova vláda nehodlá ustoupit. Atény zejména nechtějí za žádnou cenu přistoupit na snížení platů státních zaměstnanců a důchodů.

Mluvčí Evropské komise řekl, že v rozhovorech dál přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale také ohledně velikosti řeckého státního sektoru.

Podle řeckého činitele nebude technická dohoda obsahovat snižování mezd státních zaměstnanců ani důchodů. Zahrne ale reformu daně z přidané hodnoty a nižší požadavek na přebytek primárního rozpočtu, tedy bez zahrnutí dluhové služby.

 

 

Zdroj: ČTK

 

EU popřela tvrzení Řecka, podle kterého již země pracuje s věřiteli na dohodě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.