EU podle Teheránu slibuje záchranu jaderné dohody

Evropská unie slíbila Íránu zachování závazků z jaderné dohody se světovými mocnostmi navzdory nedávno ohlášenému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o jejím vypovězení Spojenými státy a uvalení sankcí na Írán. V Teheránu to dnes řekl hlavní íránský jaderný vyjednávač Alí Akbar Sálehí citovaný agenturou Reuters.

"Doufáme, že se jejich snahy (unijních států) promění ve skutek... Akce Ameriky ukazují, že USA nejsou důvěryhodnou zemí v mezinárodních jednáních," řekl Sálehí na společné tiskové konferenci s evropským komisařem pro klimatické změny a energie Miguelem Cañetem. Ten přicestoval do Teheránu v pátek v noci na dvoudenní návštěvu, jejímž hlavním cílem je ujistit Írán, že EU chce zachovat obchod s Íránem navzdory americkému vypovězení jaderné dohody.

Dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel Írán se šesti světovými mocnostmi (USA, Rusko, Německo, Francie, Británie a Čína) a Evropskou unií v roce 2015 výměnou za zrušení většiny západních sankcí proti Teheránu v následujícím roce.

Poté, co Trump 8. května oznámil, že USA od dohody odstoupí, jednají evropští lídři o tom, jak ujednání přesto udržet, zajistit unijní hospodářské zájmy a zároveň to, že Írán nezíská jaderné zbraně. Írán hned po oznámení kroku Washingtonu reagoval prohlášením, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zabezpečit, opět začne s obohacováním uranu.

"Vyslali jsme našim íránským přátelům poselství, že dokud budou dodržovat dohodu, budou Evropané plnit své závazky. A oni řekli totéž ze své strany," prohlásil Cañete.

"Vynasnažíme se zintenzívnit své obchodní toky, což je velmi pozitivní pro íránskou ekonomiku," dodal.

EU byla svého času největším dovozcem íránské ropy.

 

Zdroj: ČTK

EU podle Teheránu slibuje záchranu jaderné dohody Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. ČSSD schválila jména ministrů, trvá na Pochem

    Společnost ·

    Vedení sociální demokracie dnes schválilo kandidáty na ministry včetně europoslance Miroslava Pocheho, jehož nominaci na šéfa diplomacie odmítl prezident Miloš Zeman. …

  2. Evropa má podle Babiše problém s USA i s Ruskem

    Byznys ·

    Evropská unie má problémy ve vztahu s Ruskem i se Spojenými státy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.