EU podle Němců stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem

Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl dnes mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. Agentury už v pátek informovaly o tom, že zástupci věřitelů přehled reforem od Řecka obdrželi. Činitel řecké vlády dnes agentuře Reuters sdělil, že řecká vláda schválila seznam reforem v neděli večer a premiér Alexis Tsipras je dnes představí v řeckém parlamentu.

"Musíme čekat, až nám řecká strana předloží kompletní seznam reformních opatření, která budou vhodná pro jednání s (věřitelskými) institucemi a později s euroskupinou," řekl mluvčí.

Zástupci věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, zkoumali o víkendu předložené plány řeckých reforem (více jsme psali zde), z jejich pohledu ale stále nebyly dostatečné. Podle věřitelů bude zřejmě trvat ještě několik dní, než bude připraven definitivní seznam.

Eurozóna sice koncem února souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (198 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Informovaný zdroj minulý týden agentuře Reuters řekl, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna.

Nejmenovaný představitel řecké vlády v pátek agentuře Reuters řekl, že plánované reformy zahrnují opatření, která v letošním roce zvýší státní příjmy o tři miliardy eur. Vláda podle něj vychází z předpokladu, že řecká ekonomika v letošním roce poroste o 1,4 procenta a že primární rozpočtový přebytek, který nezahrnuje obsluhu dluhu, bude 1,5 procenta hrubého domácího produktu namísto tříprocentního přebytku, s nímž počítá záchranný plán. Podle agentur počítají reformní plány i se zvýšením nejvyšší sazby daně z příjmů na 45 procent, s novou daní z nemovitosti, zvýšením DPH za luxusní zboží, ale také s bojem proti daňovým únikům a pokračováním privatizace.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

 

Zdroj: ČTK

EU podle Němců stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem Foto: ČTK/AP/Petros Giannakouris

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.