EU přispěje na boj proti Islámskému státu miliardu eur

Evropská unie pomůže řešit problémy spojené s radikální organizací Islámský stát v Iráku a Sýrii tím, že poskytne miliardu eur (zhruba 28 miliard korun). Podle nové strategie Evropské komise se peníze vynaloží nejen na humanitární pomoc, ale i na rozvoj regionu a na eliminování teroristické hrozby. 

Kromě oblastí Sýrie a Iráku, které jsou aktivitami IS ohroženy nejvíce, se evropská snaha dotkne i Libanonu, Jordánska a Turecka. Novou evropskou strategii proti IS posoudí členské země unie i europarlament.

„Balík posílí naše úsilí o pomoc při obnově míru a bezpečnosti v oblasti, která je k nám blízko a kterou terorismus a násilí ničí už příliš dlouho,“ uvedla k návrhu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Nedávná vražda jordánského pilota je podle ní připomínkou, že terorismus nemá hranice a muslimové jsou prvními oběťmi IS.

„Čelíme stejným hrozbám. S přáteli a partnery v regionu máme shodné zájmy a jsme připraveni jim co nejefektivněji pomoci,“ dodala.

Nová strategie spojuje politická a praktická opatření - od práce diplomatů přes poskytování základních služeb, programy proti radikalizaci, likvidaci finančních sítí teroristických skupin až po snahy bránit přechodům přes hranice evropským zájemcům o posílení řad IS.

Celkem 40 procent finanční pomoci má sloužit záchraně lidských životů jak přímo v Sýrii a v Iráku, tak v sousedních zemích, které hostí miliony uprchlíků z oblasti. Snahou je soustředit se speciálně na děti a mládež. Součástí evropské strategie je i snaha zabránit tomu, že se krize rozšíří i do dalších oblastí.

EU je už nyní jedním z hlavních poskytovatelů prostředků na pomoc obětem syrské krize. Unie a její členové přispěli částkou více než 3,2 miliardy eur (skoro 90 miliard korun).

 

Zdroj: ČTK

EU přispěje na boj proti Islámskému státu miliardu eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.