EU přijala normu bránící firmy před dopady sankcí vůči Íránu

Evropská komise ve středu přijala normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s dopady amerických sankcí vůči Íránu. Učinila tak v reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž se rozhodl odstoupit od jaderné dohody s Teheránem. Informaci zveřejnilaagentura AFP. Opatření využívá postup aplikovaný unií už v roce 1996, kdy USA zpřísnily sankce vůči Kubě. Podle agentury Reuters američtí diplomaté nyní cestují po světě a snaží se země přesvědčit, aby přestaly s Íránem obchodovat. V úterý byl jeden z nich údajně i v Česku.

Norma přijatá Evropskou komisí umožní EU neuznávat a nevykonávat rozsudky amerických soudů související se sankcemi a nerespektovat požadavky vyplývající ze sankcí, včetně dožádání ze strany amerických soudů. Evropským firmám dává rovněž právo žádat o odškodnění za sankce.

Norma použitá v případě Kuby musela být značně upravena, aby se mohla použít na Írán, uvedla agentura AFP. Pokud se proti ní do dvou měsíců nepostaví některá z členských zemí či Evropský parlament, vstoupí v platnost. Stát by se tak tedy mělo nejpozději na počátku srpna.

Evropská unie s Trumpovým rozhodnutím odstoupit od jaderné dohody a znovu zavést hospodářské sankce vůči Íránu nesouhlasí a chce stejně jako země, které dohodu s Íránem podepsaly (Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko), udržet dokument při životě.

Německo, Británie a Francie se ve středu také obrátily na americké ministry zahraničí a financí Mika Pompea a Stevena Mnuchina a vyzvaly je, aby netrestali evropské firmy za obchodování s Teheránem.

Američtí představitelé se naopak podle agentury Reuters na zahraničních cestách snaží přesvědčovat cizí politiky, aby firmy z jejich zemí neobchodovaly s Íránem. Pracovníci amerického ministerstva zahraničí navštívili Japonsko a tento týden byli i ve východní části Evropské unie. Podle Reuters zavítal vysoce postavený představitel ministerstva zahraničí zodpovědný za Irák a Írán Andrew Peek v úterý do Česka a ve středu do Maďarska.

"Američané jsou na putovní show a jezdí všude," řekl agentuře Reuters nejmenovaný evropský diplomat. "Jasně jsme jim řekli: Jestli přicházíte, abyste nám řekli, jak tady uplatňovat americké zákony, pak tu nejste vítáni," dodal. Američané podle agentury Reuters nutí na svých cestách představitele zemí, aby si vybrali, zda budou obchodovat s Íránem nebo s USA. Obchodování s Íránem podle nich pomáhá financovat raketový program a zástupné války v Jemenu a Sýrii.

Skutečnost, že se Američané zaměřili na země z východní části unie, jako jsou Česko a Maďarsko, má podle evropského diplomata citovaného agenturou Reuters za cíl vyvinout tlak na ty části EU, které jsou nejvíce závislé na pomoci Spojených států v obraně proti Rusku.

 

 

Zdroj: ČTK

EU přijala normu bránící firmy před dopady sankcí vůči Íránu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mexiko uvalí na americké potraviny a ocel 25% cla

    Byznys ·

    Mexiko uvalí cla ve výši až 25 procent na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států. Informaci ve středu uvedlo mexické ministerstvo ho…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.