EU opustí společně s Británií i Severní Irsko

Společně s Británií odejde z Evropské unie, jejího jednotného trhu a celní unie v jednom sledu rovněž Severní Irsko. V neděli o tom informoval v severoanglickém Manchesteru na výroční konferenci Konzervativní strany britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire. Podle agentury Reuters tak odmítl jakoukoli naději na udržení jakýchkoli užších ekonomických vazeb s EU.

„Evropskou unii opustíme v roce 2019 jako jedno Spojené království. To zahrnuje i opuštění jednotného trhu a celní unie, abychom mohli uzavřít nové obchodní dohody se zbytkem světa,“ řekl Brokenshire.

Irský premiér Leo Varadkar minulý měsíc vyzval EU a Británii, aby vyjednaly určitou výjimku z brexitu pro Severní Irsko, obsahující například zachování celní unie pro tento region spojený s Irskem pozemní hranicí. Pro Dublin a severoirské katolíky představuje možnost obnovení klasické státní hranice významný problém - její zrušení v rámci EU přispělo k mírové dohodě po desítkách let konfliktu mezi severoirskými katolíky a prostestanty.

V loňském referendu o odchodu Británie z EU většina zúčastněných voličů v Severním Irsku hlasovala pro setrvání v unii.

 

 

Zdroj: ČTK

EU opustí společně s Británií i Severní Irsko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.