EU nepodpoří skotskou nezávislost, obává se podobných separatistických tendencí

Už příští týden chce skotská premiérka zveřejnit návrh na další referendum o nezávislosti. Podle politologa Jana Kubáčka hlasování opět ztroskotá na nízké volební účasti. Jakékoli separatistické sklony nehodlají podpořit ani některé členské státy Evropské unie, zejména pak Itálie, Španělsko nebo Belgie. V těchto zemích totiž stojí určité oblasti za svoji nezávislost. Názorným příkladem je například španělské Katalánsko. 

Separatistické sklony Skotů sílí po červnovém brexitu, kdy se Britové vyslovili pro vystoupení z Evropské unie. Nové, v pořadí již druhé, referendum o odtržení Skotska od Velké Británie dostává konkrétní obrysy. Na povrch se však dostává mnoho otazníků. 

„Dá se očekávat, že počet podporovatelů, kteří by byli pro vystoupení Skotska ze Spojeného království a o samostatnou cestu, přibude. Myslím si ale, že referendum bude doplácet na nízkou účast. Ukazuje se totiž, že skupiny podporovatelů samostatné skotské cesty posilují, násobí se a jsou mnohem aktivnější,“ řekl na rádiu Zet Kubáček.

Většina skotské společnosti má však na druhou stranu obavy, co by odtržení znamenalo pro tamní společnost. Z toho důvodu lze podle Kubáčka předpokládat, že podobně jako v případu španělského Katalánska i Skotové doplatí v rámci referenda na nízkou účast. Lidé mají totiž strach z jakékoli nepříjemné změny, která by mohla zasáhnout oblast ekonomiky, obchodu a trhu práce.

Dalším zádrhelem skotské nezávislosti je skutečnost, že není vyjednán žádný postup nebo strategie s britskou vládou, která by případné odtržení definovala. „Začínám mít dojem, že skotská samostatná reprezentace toto téma drží záměrně z toho titulu, že je v podstatě nesplnitelné,“ domnívá se Kubeček. Pokud voliči nebudou mít před sebou žádný scénář, tak se nedostaví ani k samotnému referendu. Jednoduše nebudou mít záruky, které by jim dokazovaly slibnou budoucnost.

„Mnozí Skotové se budou obávat, že jakékoli turbulence mohou nepříznivě ohrozit skotský trh práce nebo skotské investice. Může to vést k tomu, že britská vláda bude stahovat některé dotace, fondy, projekty i byznysové záležitosti ze Skotska ve prospěch Anglie a Walesu,“ sdělil Kubeček. 

Skotové podle něj nedostanou podporu ani na území Evropské unie. Stanovisko Bruselu je totiž také důležitým faktorem. Ten ovšem naznačuje, že odštěpení od Spojeného království podporovat nebude. Z úspěchu skotského referenda má strach především Španělsko, Itálie a Belgie. Obávají se toho, že skotský příklad může být vzorem pro milánskou Lombardii, italský jih, španělské Katalánce a Galicijce nebo pro Belgii, která dlouhodobě řeší vlastní budoucnost a stabilitu. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s politologem Janem Kubáčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

EU nepodpoří skotskou nezávislost, obává se podobných separatistických tendencí Foto: Krizek Vaclav / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.