EU nenalezla způsob, jak omezit levný dovoz z Číny

Evropská komise, členské státy Evropské unie a evropští zákonodárci se v úterý nebyli schopni domluvit, jakým způsobem omezit levný dovoz z Číny. Informují o tom zdroje z agentury Reuters. Chtěli tak učinit den před výročním projevem předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o stavu unie v Evropskému parlamentu, v kterém by podle očekávání měl šéf unijní exekutivy reagovat mimo jiné na dopady globalizace.

Globalizaci mnozí viní ze ztráty pracovních míst a nárůstu preferencí populistických politiků. Juncker by v projevu mohl navrhnout, aby se začala prověřovat převzetí firem zahraničními podniky. Zásadní je ale v celém sporu o mezinárodním obchodu otázka, jak přistupovat k Číně.

V současné době je Čína brána jako zvláštní „netržní případ“. To znamená, že její výrobky mohou evropští vyšetřovatelé označit za uměle levné, pokud jsou jejich ceny nižší, než výrobky dovážené z jiné takzvané třetí země, na příklad ze Spojených států.

EK podporovaná 28 členskými státy EU věří, že pravidla pro Čínu se musí změnit. Navrhla proto, že pro všechny členské státy Světové obchodní organizace (WTO) včetně Číny musí platit, že za dumping se považuje vývoz do zahraničí za ceny nižší než na domácím trhu. Pokud ovšem tyto domácí ceny podléhají „významným tržním deformacím“ jako jsou státní zásahy, levné financování nebo diskriminace ve prospěch domácích výrobců, mohou vyšetřovatelé při určování ceny sáhnout k mezinárodním referenčním cenám.

Kritici, mezi něž patří i mnozí v Evropském parlamentu, namítají, že nová pravidla přenášejí důkazní břemeno z čínských výrobců na výrobce v EU. Evropský parlament ale uvedl, že pokud se v dané zemi prokáže existence deformací, mělo by být na vývozcích, aby dokázali, že jejich ceny odpovídají tržním.

„Nevejdeme do historie jako ti, kteří otevřeli náš trh Číně a zcela přitom ignorovali možné drastické důsledky pro evropskou výrobu a průmysl,“ řekl agentuře Reuters italský europoslanec a šéf socialistické frakce Gianni Pittella. Na dalším datu jednání se ale podle zdrojů Reuters zainteresované strany nedohodly.

 

 

Zdroj: ČTK

EU nenalezla způsob, jak omezit levný dovoz z Číny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

  Společnost ·

  Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

 2. Británie schválila zákon o právní odluce od EU

  Byznys ·

  Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý v rámci druhého čtení návrh zákona, jenž má představovat základ právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Má …

 3. KLDR varuje USA před nově uvalenými sankcemi

  Společnost ·

  Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu. Stane se tak v případě, když Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpří…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.