EU je loď, kterou Rusko přerušením dodávek plynu nepotopí, říká politický geograf Romancov

Podle politického geografa Michala Romancova může Rusko Evropské unii způsobit zastavením dodávek plynu řadu problémů, ale nemůže způsobit rozklad tohoto uskupení. Narušení dodávek by naopak mohlo být pro země EU zkouškou solidarity, který by mohla mít za následek upevnění spojenectví, říká Romancov v magazínu Investice Zet.

„Navzdory tomu, že Rusko může způsobit velké problémy, není schopné evropskou loďku potopit,“ řekl Romancov. „Rozkývá nás, to určitě ano, ale možná, že to nakonec nebude až tak úplně od věci.“

„Bude to obrovská zkouška pro Evropskou unii, pro solidaritu, která bude možná srozumitelně vyjádřená v částech Evropy tím, jestli bude, nebo nebude zima,“ řekl Romancov. 

Podle makroekonoma společnosti Colosseum Františka Bostla bude mít potíže i Rusko. „Současné dění kolem ropy je atomovou bombou na Putina,“ řekl. „Vidíme, že ropa na 80 dolarech (za barel) ničí ruské finanční rezervy a jestli si (Putin) dokáže odvodit nějaké ještě negativnější dopady na ceny této komodity, tak se do konce roku můžeme klidně dočkat ropy za sedmdesát dolarůl.“

Kromě o možném výpadku dodávek plynu a dopadů cen ropy na ruskou ekonomiku hovořili hosté v pořadu  také o očekávaném dění na finančních trzích a o politické napětí v Hongkongu a jeho dopadu na čínskou ekonomiku. 

 

Investice Zet, je pořad, který připravuje Studio Zet spolu s Investičním webem. Hosté v něm každé pondělí v 9:35 diskutují na téma aktuálních událostí a hodnotí jejich dopad na vývoj kapitálových trhů. Záznam celého pořadu si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

EU je loď, kterou Rusko přerušením dodávek plynu nepotopí, říká politický geograf Romancov Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.