EU hledá pomoc v Turecku, poskytne mu 3 miliardy eur na řešení migrační krize

Evopská unie se v  v neděli na summitu v Bruselu shodla s Tureckem  na společném postupu ve snaze zmírnit migrační proud do Evropy. Po jednání to oznámil předseda unijních summitů Donald Tusk. Evropská unie poskytne Turecku tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) na zlepšení situace syrských uprchlíků, kteří se v Turecku nacházjí.

Pokud bude Turecko plnit své sliby a migrační vlnu skutečně omezí, budou v roce 2016 otevřeny další kapitoly přístupových rozhovorů a Turci by se mohli dočkat cest do Evropy bez víz.

„Nečekáme od nikoho, že bude hlídat naše hranice místo nás. To má a musí být prací nás Evropanů,“ zdůraznil Tusk. Očekává ale zásadní „změnu pravidel hry“ při zmenšování migračního proudu z Turecka směrem do Evropy.

Český premiér Bohuslav Sobotka novinářům po schůzce řekl, že Turecko zpřísní ostrahu svých hranic a bude aktivně bránit nelegální migraci směrem do EU. Země začne rovněž aktivněji zasahovat proti sítím převáděčů a pašeráků lidí. „Měla by se zintenzivnit spolupráce mezi Tureckem, Řeckem a Bulharskem při ochraně společné hranice,“ vysvětlil předseda české vlády.

Zdůraznil ale také, že žádná dohoda nezajistí sama o sobě konec migrační krize. „Je jasné, že Turecko není příčina. Turecko je klíčová tranzitní země, která může přispět k regulaci krize, ale nezastaví ji,“ podotkl Sobotka. K tomu je podle něj potřeba najít politické řešení pro ukončení občanské války v Sýrii.

Také turecký premiér Ahmet Davutoglu před novináři připomněl, že nejde jen o tureckou či evropskou otázku. „Musíme jednat společně,“ řekl a zdůraznil, že jediným trvalým způsobem řešení migrační krize je uspokojivé řešení syrského konfliktu.

„Platíme cenu za neschopnost systému OSN vyřešit syrskou krizi v počátcích,“ míní turecký premiér.

V jeho zemi je nyní 2,2 milionu syrských uprchlíků a další lidé z jiných zemí v regionu, především z Iráku. Turecko už na ně utratilo okolo osmi miliard dolarů. „V některých městech je víc syrských uprchlíků než tureckých občanů,“ podotkl Davutoglu.

Zdůraznil proto, že tři miliardy eur slíbené Evropskou unií nejsou určeny Turecku, ale milionům uprchlíků.

Německá kancléřka Angela Merkelová upřesnila, že peníze pomohou financovat například školní programy pro děti. Turecko by podle ní mělo také usnadnit uprchlíkům možnost v zemi legálně pracovat. To by mělo zlepšit jejich životní situaci v Turecku tak, aby nepovažovali nebezpečnou cestu do EU za lepší z variant.

Evropská komise přispěje na slíbení tři miliardy jen 500 miliony eur z unijního rozpočtu, zbytek musí doplnit členské země. Pro Českourepubliku to bude podle premiéra Sobotky znamenat 300 až 400 milionů ročně v letech 2016 a 2017.

Společně přijaté prohlášení z nedělního jednání kromě jiného také uvádí, že od června 2016 bude Turecko plně provádět takzvanou readmisní dohodu. Přebírat tedy bude i ty osoby ze třetích zemí, které přes jeho území přicestovaly do EU a nezískaly tam azyl.

Bezvízový styk pro Turky předpokládá dohoda - při splnění podmínek z turecké strany - od října 2016. „Uvidíme na podzim, zda byly podmínky skutečně naplněny,“ poznamenala k tomu před novináři Merkelová.

 

Turecko-evropské vztahy

Předseda unijních summitů Tusk připomněl, že Turecko je nejen klíčový strategický partner Evropy, ale také kandidát na členství v EU od roku 1999.

Lídři zemí EU a turecký premiér Davutoglu souhlasili s „novou energií“ pro tyto vlekoucí se přístupové rozhovory. Davutoglu míní, že budoucí turecké členství bude pro EU „přínos“.

Německá kancléřka připomněla, že už v prosinci začnou podle starší dohody jednání o kapitole týkající se hospodářství a měnové politiky.

Evropská komise zahájí na počátku příštího roku přípravné práce na otevření kapitol o energetice, ale také o základních právech, soudnictví, svobodách a bezpečnosti, vzdělávání a také o zahraniční, bezpečnostní a obranné politice. K jejich skutečnému otevření je ale třeba jednomyslný souhlas všech členů unie, což je problém především kvůli trvajícímu odporu Kypru.

Schůze však podle Tuska, který připomněl trvající evropské výhrady k porušování lidských práv v Turecku, není „přepsáním“ evropské politiky týkající se rozšíření.

Premiér Sobotka před novináři spočetl, že to je poprvé po 11 letech, kdy se schůzka na podobně vysoké úrovni vůbec koná.

V řadě oblastí se podle něj posílí strategické partnerství osmadvacítky a Turecka. „Je jasné, že EU strategické partnery potřebuje. Nejde jen o řešení migrační krize, ale o posílení spolupráce například v boji proti terorismu," řekl Sobotka s tím, že Turecko je důležitým regionálním hráčem.

 

Zdroj: ČTK

EU hledá pomoc v Turecku, poskytne mu 3 miliardy eur na řešení migrační krize Foto: Donald TUSK; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

    Byznys ·

    Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.