EU, ECB a MMF se domluvily na podmínkách dohody pro Řecko

Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF) se v úterý domluvily na podmínkách dohody,kterou mají ve středu předložit Řecku. Uvedla to agentura Reuters na základě údajů získaných od vysoce postaveného unijního činitele. Řecká vláda už věřitelům odeslala vlastní plán řešení dluhové krize. V současnosti není jisté, jestli návrh od institucí přijme.  

Komise, ECB a MMF vlastní návrh připravily poté, co se jejich šéfové v pondělí sešli s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Oba politici věřitelské instituce během krizové schůzky v Berlíně vybídli, aby překonaly vlastní rozpory a nalezly řešení s Řeckem.

„Pokrývá to všechny klíčové oblasti a odráží diskuze z posledních týdnů,“ řekl o návrhu věřitelů nejmenovaný činitel EU. „Ve středu se o tom bude jednat s (řeckým premiérem Alexisem) Tsiprasem.“ dodal. Podle jiného zdroje Merkelová a Hollande v nejbližších hodinách návrh Tsiprasovi představí telefonicky a pokusí se zajistit jeho přijetí.

Řecko zhruba čtyři měsíce jedná s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu. Silně zadlužená země se potýká s nedostatkem finančních prostředků a nachází se na pokraji platební neschopnosti. Řečtí představitelé varovali, že bez dohody s věřiteli neuhradí MMF splátku dluhu, která připadá na tento pátek.

Podle prezidenta euroskupiny Jeroena Dijsselbloema nicméně není ani teoreticky možné, aby věřitelé již tento týden obnovili poskytování finanční pomoci Řecku. „Ještě nejsme dost daleko a čas tlačí,“ řekl Dijsselbloem televizi RTL. Upozornil však na rostoucí známky toho, že Řecko chce dosáhnout dohody.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň.

 

Zdroj: ČTK

 

EU, ECB a MMF se domluvily na podmínkách dohody pro Řecko Foto: YiAN Kourt / Shutterstock.com: Prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.