reklama

EU dá jako kompenzaci za nízké ceny mléka českým farmářům 313 milionů korun

Evropská unie uvolní českým farmářům ze svého rozpočtu 300 milionů korun, aby zajistila likviditu a kompenzovala ztráty za nízké výkupní ceny mléka. O kroku EU informovalo dnes ministerstvo zemědělství a dodalo, že peníze budou rovněž mířit na podporu soukromého skladování sušeného odtučněného mléka, másla a sýra. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že tento krok nepovažuje za dostatečný. Unie by měla podle něj snížit ještě intervenční ceny mléka. Unie uvolní 500 milionů eur, z toho členským státům rovnou přerozdělí 420 milionů eur. 

Mohlo by vás zajímat

V celé Evropské unii výkupní cena mléka klesá kvůli zrušení mléčných kvót a zavedení ruského embarga na dovoz potravin. V ČR se pohybuje pod výrobními náklady. V srpnu meziročně podle údajů ministerstva klesla skoro o čtvrtinu na 7,07 korun za litr, průměr v celé EU činil 8,14 Kč za litr.

„Česká republika by měla dostat mimořádně 11,2 milionu eur. Pokud je tento návrh Evropské komise prvním krokem, vítám ho, musí ale následovat další. Ztráty zemědělců v unii totiž dosahují řádu miliard eur,“ uvedl dnes ministr Jurečka.

Evropská komise minulé pondělí vzhledem k vývoji na zemědělském trhu, především v mlékárenství, navrhla soubor podpůrných opatření pro farmáře. Jeho celková hodnota je právě uvedených zhruba 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč). Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen tehdy avizoval unijní podporu pro výrobce mléka, zatím ale nebylo jasné, jak se peníze mezi jednotlivé státy přerozdělí.

Podle Jurečky by další podporou mohly být i vyšší zálohy na jednotné platby na plochu. Farmáři by k polovině října měli získat místo obvyklých 50 procent platby až 70 procent, jak také navrhuje komise. Výše této platby loni v ČR dosáhla 23 miliard korun. „Je to pomoc zemědělcům, kteří se kvůli mléčné krizi potýkají s nedostatkem hotovosti, což jim ztěžuje podnikání,“ podotkl ministr.

Jurečka by chtěl i větší podporu exportu mléka mimo Evropskou unii, či podpoření spotřeby mléka, například pomocí programů Mléko do škol.

Kvůli klesajícím cenám mléka požaduje po českém ministrovi aktivnější kroky i Agrární komora ČR. Dala ministrovi čas do konce září, aby více podpořil dotační programy či předložil na vládu změnu zákona, díky které by zemědělci mohli využívat tzv. „zelenou naftu“ i v oborech živočišné výroby.

 

 

Zdroj: ČTK

EU dá jako kompenzaci za nízké ceny mléka českým farmářům 313 milionů korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.