EU chce lépe propojit energetiku s Portugalskem a Španělskem

Účastníci summitu o evropské energetice se v Madridu včera shodli na potřebě efektivnějšího propojení Pyrenejského poloostrova se zbytkem Evropské unie a s jejím energetickým trhem. Propojený evropský trh s energií je důležitý pro vytvoření energetické unie a pro posílení bezpečnosti dodávek energie po celé Evropě, uvádí prohlášení Evropské komise.  

Schůzky se zúčastnil francouzský prezident François Hollande, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, portugalský premiér Pedro Passose Coelho nebo prezident Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer.

Vedoucí představitelé se dohodli na zřízení skupiny na vysoké úrovni, aby zvýšili úsilí o rozvoj propojení energetických sítí v jihozápadní Evropě. Skupina má přispět ke včasné realizaci současných i plánovaných projektů.

Evropská komise si objednala studii o výhodách, nákladech a technických možnostech nových energetických propojení mezi Španělskem a Portugalskem na straně jedné a zbytkem Evropy na straně druhé. První výsledky studie budou k dispozici v polovině letošního dubna. Podobná studie o propojení plynárenských sítí budou následovat později.

Nedostatek propojovací kapacity zůstává hlavní překážkou vytvoření trhu s elektřinou v jihozápadní Evropě, a brání tomu, aby se španělské a portugalské energetické společnosti podílely na trhu s elektřinou ve zbytku Evropské unie. V lednu letošního roku provozovatelé dopravních systémů z Francie, Španělska a Portugalska podepsali společný strategický dokument pro vývoj nových propojení.

„Dnes jsme se shodli na prvních konkrétních cílech evropské energetické unie (podrobněji zde). Současně jsme zahájili unikátní proces regionální konvergence v energetickém odvětví, u které si přeji, aby se rozšířila v celé Evropě,“ konstatoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„Otevřeli jsme cestu pro nové investice a lepší energetické propojení, které posílí vazby mezi Francií, Portugalskem a Španělskem. Projekty, na kterých jsme se dnes dohodli, umožní zvýšit diverzifikaci dodávek elektřiny a plynu v Evropě. Opatření, která jsme přijali, nás zavedou k našemu společnému cíli: lépe propojený evropský trh a větší bezpečnost dodávek pro všechny Evropany,“ dodal Juncker.

 

 

Zdroj: ČTK

 

EU chce lépe propojit energetiku s Portugalskem a Španělskem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.