EU chce firmám ztížit možnosti, jak si uměle snižovat daně

Ztížit firmám v EU možnosti uměle si snižovat daně či se jejich placení vůbec vyhýbat chce Evropská komise. Podle návrhu, který představil za daně odpovědný eurokomisař Algirdas Šemeta, by firmy nadále nemohly například zneužívat rozdílů mezi zeměmi unie v přístupu ke zdaňování přesunů peněz.

Přizpůsobujeme legislativu tržní realitě a uzavíráme možnosti agresivního plánovaní daní, řekl Šemeta novinářům, když návrh představoval. Je však otázkou, jak s materiálem, který počítá se zavedením pravidel bránících zneužívání systému, naloží samotné členské země. Pravidla mají být zaměřena na jednání, které sice je v souladu s literou zákona, ale jde proti jeho duchu, a způsobí tak nespravedlivou daňovou výhodu.

„Dnešní návrh zajišťuje, že bude respektován duch i litera našeho zákona,“ řekl eurokomisař Šemeta.

Pohledy na zdanění firem se v EU výrazně liší. Země jako Lucembursko či Irsko totiž lákají kapitál a potřebné zahraniční investory právě na nižší daně. Letos na jaře vyvolalo rozruch zjištění, jak nízké daně například v Británii platí velké korporace jako je Google, Amazon a Apple. Firma Apple byla například kritizována za to, že využívala ke snižování daní dceřiné firmy umístěné právě v Irsku.

Šemeta dnes zdůrazňoval, že efektivnější výběr daní od velkých firem si v průzkumech přálo 90 procent občanů EU a že norma zajistí spravedlivější příjmy národním rozpočtům, spravedlivou soutěž a spravedlivější zdanění napříč unií.

Evropské komisi vadí schémata, jako je umělé zakládání dceřiných firem či poboček v některých zemích s výhodnějším zdaněním, přes které si pak mateřské firmy přesouvají peníze, aby se vyhnuly danění jinde. V centru pozornosti se ocitly také plány firem využívající takzvané hybridní úvěry, které jsou v různých zemích definovány buď jako úvěr nebo jako majetkový podíl, a proto také různě zdaněny.

Zdroj: ČTK

EU chce firmám ztížit možnosti, jak si uměle snižovat daně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.