Účetnictví bude do pěti let částečně automatizované, ušetří se polovina současných nákladů

V účetnictví už dnes začíná automatizace základních činností. Nahrazení některých lidí v této oblasti za stroje pak proběhne podle ředitele společnosti Sečteno Ondřeje Tomeše do dvou let. Jde především o juniorské pozice. Druhá část se pak dotkne opakujících se transakcí firmy. Automatizace účetnictví má omezit chybovost a snížit do pěti let dnešní náklady na polovinu.  

Účetnictví zažilo velký posun díky nástupu počítačů. Do té doby bylo zapotřebí využít velké množství papíru, které práci účetních dělalo nepřehlednou. Další posun poté přinesly platformy pro účtování. Trendem současnosti se ovšem začínají stávat stroje, které dokáží nahradit lidský faktor.

„Co dnes vidíme jako velký trend a co aplikujeme i u nás v účetní kanceláři, je využití mechaniky, která lidskou práci omezuje. Při pořizování dokladů jde o penzum práce, u které jsou lidé zbyteční,“ řekl Tomeš.

Důvodem je také skutečnost, že lidé se dopouštějí chyb, kterým se lze pomocí technologií vyvarovat. Podle Tomeše to funguje tak, že se pořídí doklady v elektronické formě, ty se poté převedou do formy elektronického formuláře a rovnou se zařadí do účetního systému. Senior účetní pak jednotlivé doklady rozúčtuje.

„Řekl bych, že jsme na začátku této revoluce. Největší a nejchytřejší kanceláře samozřejmě základní činnosti automatizují. To znamená, že kdybych to měl přirovnat k nějakému dopadu, tak bych řekl, že v současnosti je to tak, že ze tří lidí té účetní kanceláře bude do dvou let jeden nahrazen strojem,“ sdělil Tomeš.

Úplné nahrazení účetních strojem je podle Tomeše reálné. Určitě k tomu ale nedojde v horizontu pěti až sedmi let. Jde totiž o oblast, kde je skepticismus na místě. Řešení celé problematiky nebude jednoduché. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem společnosti Sečteno Ondřejem Tomešem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Účetnictví bude do pěti let částečně automatizované, ušetří se polovina současných nákladů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

    Společnost ·

    Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

  2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

    Společnost ·

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.