Etikety většiny potravin jsou opět bohatší o další povinné údaje

Od úterka musí producenti potravin na svých výrobcích uvádět nově takzvané povinné výživové údaje. Podle advokáta Michala Janíka se nejedná o úplně nové nařízení. Právní úprava totiž vychází z nařízení Evropské unie už z roku 2011. Účinnosti však nabyl až 13. prosince tohoto roku.

„Konkrétně se jedná o Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, které je pro naši republiku coby členský stát Evropské unie závazné,“ upřesnil Janík na rádiu Zet.

Povinných výživových údajů, které musí být na obalech uvedeny je celkem sedm. Jsou to informace o energetické hodnotě, o množství tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli obsažených v konkrétním výrobku. „Ve vhodných případech se v těsné blízkosti výživových údajů mohou nacházet formulace uvádějící, že sůl je v potravině obsažena výlučně v důsledku přirozeně se vyskytujícího sodíku,“ dodal Janík.

Existuje však i soubor druhů potravin, které jsou z této povinnosti logicky vyjmuty. Je to například sůl, potraviny s obalem do 25 cm2,nezpracované potraviny jako např. ovoce, zelenina, čerstvé maso, čaj, káva, byliny, koření či žvýkačky, ale i nebalené potraviny například v obchodě nakrájené a zabalené sýry.

Na pultech však ještě můžeme narážet na potraviny, kterých se úprava týká, ale ještě na obalech tyto údaje mít nebudou. „Potraviny, které již byly uvedeny na trh před 13. prosincem, tedy před účinností zmíněného ustanovení o povinnosti uvádět na potravinách výživové údaje, mohou být bez problémů prodávány dál až do vyprodání jejich zásob,“ uvedl právník.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Etikety většiny potravin jsou opět bohatší o další povinné údaje Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 2. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 3. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

 4. Voda v Praze by mohla opět zdražit

  Byznys ·

  Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.