Řečtí zákonodárci kritizovali návrh vlády mezinárodním věřitelům, ústupky se jim nelíbí

Řečtí zákonodárci se v úterý kriticky vyjádřili k ústupkům jejich vlády při jednáních s mezinárodními věřiteli. Místopředseda řeckého parlamentu Alexis Mitropulos z vládní strany SYRIZA varoval, že by mohly se schvalováním návrhu nastat problémy.  

„Domnívám se, že tento program, jak jej vnímáme,... bude pro nás těžké podpořit,“ řekl Mitropulos v řecké televizi Mega. „Premiér musí naše lidi nejdříve informovat, proč jsme v jednáních neuspěli,“ řekl. Zároveň upozornil, že opatření se podle něj neshodují s principy levice. Poslanec koaliční populistické strany Nezávislí Řekové Pavlos Chaikalis podotkl, že vláda „padla do pasti“.

Ministr bez portfeje Nikos Pappas je přesvědčen, že řecký parlament dohodu navzdory kritice ústupků nabídnutých Řeckem ze strany některých poslanců podpoří. „Ujišťuji vás, že dohoda bude taková, že získá podporu vládní většiny a Řeků,“ řekl Pappas v televizi Mega TV.

Nové návrhy, kterými chce Řecko po týdnech jednání dospět k potřebné dohodě s mezinárodními věřiteli, zahrnují podle médií vyšší daně a vyšší odvody na důchodové zabezpečení. Lídři eurozóny na pondělním mimořádném summitu nejnovější návrhy Řecka přivítali jako základ případné dohody, která by zadlužené zemi pomohla dosáhnout na další peníze.

Premiér Alexis Tsipras, kterého do úřadu letos v lednu vynesly sliby ukončit politiku úspor, ale potřebuje na své straně i řecký parlament. Pokud zákonodárci návrhy nepodpoří, mohl by být nucen vypsat předčasné volby nebo referendum.

Mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis v úterý prohlásil, že osud řecké vlády je spojen s výsledkem hlasování v parlamentu. „Pokud dohoda nebude mít souhlas poslanců vládní většiny, vláda nemůže zůstat u moci“, řekl podle agentury AFP Sakellaridis. Apeloval přitom na „osobní odpovědnost“ členů zákonodárného sboru.

Řecko potřebuje peníze, aby mohlo příští týden uhradit dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Zemi jinak hrozí platební neschopnost a odchod z eurozóny.

Ministři financí eurozóny se znovu sejdou ve středu večer. Ve čtvrtek pak začíná v Bruselu plánovaný summit Evropské unie, který by soubor řeckých reforem mohl definitivně stvrdit. Německá kancléřka Angela Merkelová však upozornila, že nic nezaručuje, že se konečnou dohodu podaří najít.

Řecká média v úterý tvrdila, že dohoda je na dohled. Zároveň ale poukázala na to, že přesné podmínky zatím hotovy nejsou a že věřitelé by po Řecku mohli chtít ještě tvrdší opatření.

 

Zdroj: ČTK

 

Řečtí zákonodárci kritizovali návrh vlády mezinárodním věřitelům, ústupky se jim nelíbí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.