Čeští zbrojaři exportují zhruba 90 % naší produkce, česká armáda zbrojí minimálně

Export je pro český zbrojní průmysl naprosto klíčový. Zhruba 90 % produkce se exportuje do zahraničí. Říká na rádiu Zet prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek. Česká armáda je podle jeho slov pouze referenčním místem. Ačkoli se její rozpočet na zbrojení navyšuje, tak na existenci zbrojního průmyslu to nestačí. České zbrojařství je tak závislé na exportu. 

„Pro nás je česká armáda pouze referenčním místem. Říkám to naprosto bez obalu. Objemy, které dodáváme do české armády, ačkoli se rozpočet navyšuje, jsou pořád nedostatečné na to, aby náš průmysl mohl existovat. Armáda je i přesto pro nás naprosto klíčová. Kamkoli exportujete, tak první dotaz, který dostanete, je ano, produkt se nám líbí, ale používá ho vaše armáda,“ řekl Hynek na rádiu Zet.

Pokud odpovíte, že ne, tak je pak velmi problematické v zahraničí podepsat kontrakt. Export je tak pro Českou republiku klíčový. Podle Hynka odhady naznačují, že zhruba 90 procent produkce se exportuje. Tato skutečnost vychází z tradice. Silný zbrojní průmysl je u nás známý již z dob Rakouska-Uherska. Hynek říká, že v roce 1934 export z Československa činil zhruba 30 % světového vývozu. Dnes pro srovnání dosahuje 0,2 procent. Silný zbrojní průmysl v poměru se slabou armádou nutí české firmy stále více exportovat.

„Náš odhad exportu za rok 2016 dosahuje 700 až 750 milionů euro, což je 18 až 20 miliard korun českých,“ sdělil Hynek.

Svět ovšem investuje stále větší částky do zbrojení. Důvodem je strach spojený s terorismem nebo migrací. Země dlouhou dobu ignorovaly vlastní bezpečnost a do své armády tak neinvestovaly peníze. Členské státy Severoatlantické aliance (NATO) navíc neplnily svůj závazek investovat do zbrojení minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu. To se teď snaží dohnat.  

„Kdybych se podíval na oborovou strukturu exportu, tak nám zhruba 30 procent dělá letecká technika, zhruba 30 procent pozemní technika – vozidla. Takové to, co se hodně diskutuje, jsou ruční střelné zbraně. Ty nám netvoří ani šest procent,“ uvedl Hynek. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiřím Hynkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Čeští zbrojaři exportují zhruba 90 % naší produkce, česká armáda zbrojí minimálně Foto: ČTK/Doležal Michal: prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.