Čeští vězni chtějí pracovat, překážkou je technické zabezpečení pracovišť

Čeští vězni mají zájem o práci při výkonu trestu. Problémem ovšem zůstává technické zabezpečení, které je v mnohých případech pro věznice a samotné zaměstnavatele nákladné. Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová na rádiu Zet řekla, že v měsíci červnu věznice evidovaly přes 6700 zaměstnaných odsouzených. To činí bezmála padesát procent z celkového počtu vězňů. 

„Poptávka ze strany odsouzených je. Problém je v technickém zabezpečení. Odsouzení mají v obecné rovině zájem o práci. Pracovat chtějí, ale podmínky, které se musí splnit, neodpovídají. My tak nemůžeme uspokojit takové množství poptávky ze strany odsouzených,“ řekla Kučerová.

Získání pracovní příležitosti pro vězně je do jisté míry limitující. Většina externích zaměstnavatelů totiž požaduje výkon práce na vlastních pracovištích. Ředitelé vězni tak na jedné straně musí pokrýt poptávku ze strany zaměstnavatelů. Na druhé straně musí ovšem podle Kučerové obezřetně zvážit společenskou únosnost. Mezi ni patří například riziko útěku.

„Budování venkovních střežených i nestřežených pracovišť je poměrně nákladné pro potenciální zaměstnavatele a ne všechny pracovní objekty tento typ umožňují. Poptávka po práci ve věznici je nižší. Pro podnikatele je totiž logisticky náročnější. Na druhou stranu ne vždy vězeňská služba disponuje vhodnými objekty,“ uvedla Kučerová na rádiu Zet.

Existuje ovšem dobrý příklad ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Tam navázala tamní věznice se soukromým sektorem úspěšnou spolupráci. Zaměstnavatel investoval veškeré náklady na propojení výrobních budov s věznicí. Vězni si tak mohou vydělávat peníze balením cukrovinek.

Odsouzení nepobírají mzdu, ale dostávají takzvanou odměnu za práci. Její výši stanovuje vyhláška, která odměnu člení podle tří kategorií.

„První jsou pomocné práce. Odměna za jejich výkon dosahuje na 4,5 tisíce. V té druhé kategorii jsou práce vyžadující vyučených oborů. Vězni si vydělají až 6750 korun měsíčně. V třetí kategorii jsou práce vyžadující středoškolské a vyšší vzdělání a tam je odměna 9 tisíc korun měsíčně,“ informovala Kučerová. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s  mluvčí Vězeňské služby Petrou Kučerovou. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Čeští vězni chtějí pracovat, překážkou je technické zabezpečení pracovišť Foto: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

 1. Česká exportní banka může po tureckém puči přijít o 12 miliard korun

  Byznys ·

  Po pokusu o puč v Turecku je ohrožena půjčka státní České exportní banky 12 miliard korun na stavbu turecké elektrárny Yunus Emre. Uvedl to server

  Clintonová je první ženou, která se stala americkou prezidentskou kandidátkou

  Společnost ·

  Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. Bývalou ministr…

 2. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

  Společnost ·

  Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.