Čeští vysokoškoláci mají vysoké ambice. Drtivá většina chce být manažery

Až 84 procent studentů ekonomických oborů považuje manažerskou roli za součást svých budoucích pracovních povinností. Ukazuje to výzkum České manažerské asociace, který se věnuje aspektům fungování mladé generace v rámci manažerského a firemního prostředí. Ohledně svých předpokladů pro vedení lidí se stále cítí být výrazně sebevědomější muži, což ukazuje na přetrvávající stereotypní vnímání manažerských pozic.

Řada odborníků se obává, že čeští studenti nejsou dostatečně ambiciózní, co se týče jejich uplatnění na trhu práce. I proto Česká manažerská asociace provedla ohledně pracovní ctižádosti průzkum mezi vysokoškoláky studující ekonomické obory. Výsledky mohou obavy rozptýlit, protože přes 80 procent studentů počítají s tím, že chtějí zastávat manažerskou pracovní pozici. 

Vedení lidí studenti vnímají kladně, celých 75 procent studentů uvedla, že je tato role baví. O leadership se také zajímají. „Zkušenosti s vedením týmu získávají do velké míry v rámci školních projektů - to uvedlo celých 69 procent - a díky vlastní iniciativě To jim ale nepřijde jako dostačující. Uvítali by více praxe, což uvedly dvě třetiny studentů,“ řekla na rádiu Zet manažerka České manažerské asociace Veronika Žurovcová.

Co se týče sebevědomí ohledně předpokladu k vykonávání manažerské pozice, tak se bohužel potvrdily stereotypy. Celých 32 procent mužů uvedlo na otázku, zda mají vhodné předpoklady k výkonu manažerské pozice, že „rozhodně ano“. Stejně přesvědčivou odpověď ovšem uvedlo pouze 9 procent žen. „V České republice jsme obecně umístěni na velmi nízké příčce, co se týče finančního ohodnocení za práci žen a mužů a myslím, že tohle má s tím úzkou souvislost. Ve srovnání západními zeměmi jsme se ještě ve vnímání žen a mužů ve vedoucích pozicích neposunuli,“ uvedla Žurovcová.

Pozitivní výsledky ale Česká manažerská asociace zaznamenala v ohledu snahy získávání praxe během studia, práci totiž souběžně se školou má 76 procent dotázaných. „Mysleli jsme si, že to procento je mnohem nižší. Z těch 76 procent pracuje 22 procent studentů zcela v oboru a 45 procent částečně v oboru. Pro nás je to výborná zpráva, protože není to tak dávno, co převládali názory, že studenti nezískávají praxi během studia, že nejsou dostatečně aktivní...podle těchto čísel se nám ukazuje opak,“ řekla Žurovcová.

 

 

Celý rozhovor s manažerkou České manažerské asociace Veronikou Žurovcovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Čeští vysokoškoláci mají vysoké ambice. Drtivá většina chce být manažery Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.