Řečtí věřitelé chtějí v pátek uzavřít dohodu o další pomoci Řecku

Mezinárodní věřitelé Řecka se společně s lídry Německa a Francie domluvili na tom, že budou „intenzivně“ pracovat na dosažení dohody o další pomoci Řecku. Představitelé k tomu došli na krizové schůzi, která se uskutečnila v pondělí večer v Berlíně a svolali ji německá kancléřka Angela Merkelova s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Za termín pro uzavření rozhovorů nyní eurozóna považuje pátek 5. června.  

„Jde o úplně poslední nabídku věřitelů,“ citovala agentura DPA zdroj blízký nočnímu jednání. K německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentovi Françoisovi Hollandeovi a předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, kteří v pondělí v německé metropoli jednali o vytvoření jednotného evropského digitálního trhu, se připojila i ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Diskutovali o stavu jednání s Řeckem a "shodli se, že práce musí pokračovat skutečně intenzivně", citovala agentura Reuters mluvčího německé vlády.Řecký premiér Alexis Tsipras se schůzky, která začala v pondělí ve 21:30 středoevropského času, neúčastnil.

„Účastníci jednání byli v posledních dnech v úzkém kontaktu a chtějí, aby to tak bylo i v příštích dnech, což samozřejmě platí i pro jejich kontakty s řeckou vládou,“ dodal mluvčí.

Činitelé informovaní o jednání s Řeckem v pondělí popřeli spekulace na finančních trzích, podle nichž už je dohoda prakticky hotová. Německý list Die Welt ale napsal, že řecký premiér Alexis Tsipras je ochoten diskutovat o úpravách důchodového systému, jimž se dosud bránil. 

Řecká vláda již několik měsíců jedná o podobě reforem, kterými je podmíněno vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu. Silně zadlužená země peníze potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června a během června musí Řecko uhradit MMF celkem 1,6 miliardy eur. První splátku 300 milionů eur musí uhradit už tento pátek.

Mezinárodní věřitelé poukazují zejména na neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce, což je podmínkou další pomoci. Věřitelé připomínají, že čas k uzavření dohody se rychle krátí také proto, že některé země eurozóny budou muset dohodu nechat schválit svými parlamenty.

 

Zdroj: ČTK

 

Řečtí věřitelé chtějí v pátek uzavřít dohodu o další pomoci Řecku Foto: shutterstock.com - A. MERKELOVÁ a F. HOLLANDE

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.