Čeští vědci pomáhají zachraňovat zničené památky Mosulu

Čeští vědci sestavují interaktivní počítačovou mapu Mosulu, která dokumentuje destrukci iráckého města radikály z takzvaného Islámského státu (IS). Tato data by mohla v budoucnu mohla pomoci při obnově historického města. Český tým se pak zasazuje i o to, aby stojící památky nepodlehly bombardování irácké armády, která město momentálně osvobozuje od IS. Na rádiu Zet to uvedl archeolog Doc. Mgr. Karel Nováček.

Radikálové druhé největší irácké město ovládají přes dva roky. Barbarské ničení památek pak používají jako součást své propagandy. Tým českých vědců, jehož je docent Nováček součástí, zatím zaznamenal na svou interaktivní mapu už 38 zničených objektů. 

Informace o památkách pak čerpají ze tří zdrojů. Pracují zejména se zprávami z tamních médií, což má svá úskalí. „Mediální zprávy jsou však velmi nespolehlivé, uvádějí často špatné objekty, jsou dokumentovány fotografiemi, které jsou nesprávné. Dokonce jsme zaznamenali určité zpravodajské hry, kdy byly zveřejněny zprávy o zničených stavbách, které dodnes spolehlivě stojí,“ uvedl. Výjimečně pracují i s informacemi s lidmi, kteří v Mosulu stále žijí, nebo odtud uprchli a udržují s někým z města kontakt.

Úlohu jednoznačného důkazu tak hrají satelitní snímky. „Ty zakupujeme s určitým zpožděním a máme celou sérií snímků od roku 2013, kde můžeme konfrontovat situaci před okupací Islámským státem a během ní. Blok po bloku domů zkoumáme, co se se stavbami děje a vzhledem k vysokému rozlišení snímků samozřejmě vidíme, co se stalo,“ řekl Nováček na rádiu Zet.

Na co nestřílet?

Irácká armáda před týdnem zahájila rozsáhlou ofenzivu s cílem město osvobodit od Islámského státu. Aktuálně se nachází jen pár kilometrů od Mosulu. Památkám tak nyní hrozí i poničení v důsledku těchto bojů. Nováček a ostatní členové českého týmu tak před čtrnácti dny Irák navštívili a ukazovali tamním vojákům, na co nestřílet. „Podařilo se nám po velkém úsilí vložit koordináty stojících a cenných architektonických památek Mosulu do databáze koaličních sil, která eviduje objekty, které by v žádném případě neměly být předmětem bombardování,“ uvedl Nováček s tím, že tutéž informaci poskytli i kurdským ozbrojeným silám. „Je to maximum, co jsme dokázali udělat. Neznamená to však, že ty stavby budou spolehlivě chráněny,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s archeologem a přednášejícím na Univerzitě Palackého v Olomouci Doc. Mgr. Karlem Nováčkem, Ph.D. si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Čeští vědci pomáhají zachraňovat zničené památky Mosulu Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

  2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

    Byznys ·

    Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.