Čeští vědci přišli na unikátní ochranu před paděláním zboží v kapalném skupenství

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého dokážou pomocí nanočástic stříbra odhalit napodobeniny zboží kapalného skupenství. Novou metodu proti padělkům mohou využít pak především výrobci z oblasti kosmetiky, ale i potravinářského průmyslu. Detailněji jde o kontrolu kvality lihovin nebo pančování vína. Využít ji ale mohou i výrobci a distributoři pohonných hmot. Jde o rychlo a levnou technologii. Na rádiu Zet o tom hovořil jeden z autorů profesor Radek Zbořil. 

Nová metoda má podle Zbořila zamezit padělání pomocí unikátního páru zámku a klíče. Princip je založený na vnesení vhodných molekul do chráněného zboží ve velmi nízkých koncentracích. Tyto molekuly poté fungují jako zámek, který produkt chrání.

„Chemický zámek přidaný do produktu je identický s přírodními látkami a je zcela netoxický. V zásadě vůbec neovlivní kvalitu a složení produktů a nezatíží ani životní prostředí. Nejdůležitějším faktorem je skutečnost, že chemický zámek se přidává do výrobku v opravdu mimořádně nízkých koncentracích, které nedokáže detekovat žádná známá konkurenční metoda,“ řekl Zbořil na rádiu Zet.

Vyvinutý nanomateriál na bázi magnetických částic a nanostříbra s ukotveným chemickým klíčem poté dokáže molekuly zcela selektivně odhalit a účinně je oddělit pomocí magnetického pole.

„Technologie pro kontrolu kvality produktu využívá poměrně levné a komerčně dostupné zařízení, kterým je Ramanův spektrometr,“ sdělil Zbořil.

Nová metoda již získala ocenění

Podle Zbořila je na celé bezpečnostní metodě nejdražší právě Ramanův spektrometr. Jeho cena se pohybuje v řádu sta tisíců korun. Firmy si jej ovšem nemusí kupovat a testování kvality výrobku nebo potenciálních padělků mohou nechat na specializované laboratoři.

Pokud chce společnost testovat své výrobky frekventovaněji, tak není problém. Jde totiž o nenáročnou činnost, v níž lze jednoduše proškolit jednoho zaměstnance. Testování výrobků na základě této metody je totiž jednoduché a rychlé.

Komerční potenciál nové technologie potvrzuje i Zlatá medaile z mezinárodní výstavy inovací a patentů Invent Arena v Třinci. Té se zúčastnili vystavovatelé z 21 zemí. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s autorem nové technologie proti padělání výrobků profesorem Radkem Zbořilem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Čeští vědci přišli na unikátní ochranu před paděláním zboží v kapalném skupenství Foto: Shutterstock.com: Ramanův spektrometr

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.