Čeští vědci našli účinnější látku proti HIV, vývoj léku ale může trvat i 10 let a stát miliardu dolarů

Vědci z České republiky a Spojených států upravili stávající medikament proti viru HIV, aby docílili nového a mnohem silnějšího léku proti AIDS. Vědecký tým Akademie věd spolu s americkými partnery ze společnosti Gilead Sciences, která je dominantním producentem léků proti AIDS, v současnosti provádí testy nově objevené látky. Podle zástupce ředitele pro strategický rozvoj na Akademii věd profesora Martina Fuska, ale vědce čeká na cestě k novému léčivu ještě dlouhá cesta. Vývoj léku může trvat i 10 let s náklady dosahujícími až miliardy dolarů. 

Jakou dobu a náklady si ještě vyžádají nezbytné testy, než se nový lék proti AIDS podaří připravit a prosadit do lékařské praxe?

V současné chvíli máme látku, které se říká tvůrčí struktura, anglicky lead structure, což znamená, že už máme představu, co by to mohlo být. Samozřejmě jsou tam i záložní struktury, které by mohly v případě nějakých problémů termín zdržet. Nyní je ale spíše otázkou, jak rychle poběží preklinické testy – to znamená testování na zvířatech, bezpečnost, účinnost a tak dále. To může trvat dva až tři roky. Poté nastoupí klinické testy, které řádově trvají zase několik let.

Pokud by vše běželo úspěšně, tak by to mohlo být méně než 10 let. Pravdou je, že obecně trvá vývoj nového léčiva mezi 10 až 15 lety a náklady se většinou pohybují kolem jedné miliardy amerických dolarů. V tomto případě by to mohlo být i méně, protože je to velmi prozkoumaná oblast. Návrh a provedení klinických testů by tak nemuselo stát tolik peněz. Systém testování nových látek, které by se měly stát léčivy, je ale velmi pečlivě kontrolován a jakmile se vyskytnou nějaké negativní vlastnosti látky, tak se samozřejmě ten vývoj zarazí.

 

Jak funguje nově objevená látka proti viru HIV a díky čemu je účinnější než dosud známé přípravky léčící nemocné chorobou AIDS?

Látka cílí na jeden z klíčových enzymů toho viru samotného. Je to standardní cíl, protože všechny léky, které jsou na trhu, se součinně snaží působit na několik těch klíčových enzymů. A jeden z těchto enzymů je blokován touto látkou a tím zabraňuje viru v jeho množení se v organismu. Je to tedy látka, která cílí na stejný cíl, ale je upravená - má jinou strukturu – a tím pádem má vyšší účinnost.

 

Máte představu, jak bude lék užíván a jak by měl fungovat?

Všechny léky, které jsou v současné době na trhu, se používají jako tabletky. Jsou tedy perorálně, ústně podávané. Všechny preparáty, které jsou úspěšné, jsou směs látek, které inhibují tři až čtyři klíčové enzymy viru tak, aby byla jejich účinnost znásobena. Pokud by se skutečně tato látka dostala do nějakého preparátu, tak by na konci byla tabletka ve směsném preparátu s dalšími látkami.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Martinem Fuskem. Celý záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Čeští vědci našli účinnější látku proti HIV, vývoj léku ale může trvat i 10 let a stát miliardu dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.