Čeští motoristé patří mezi nejhorší řidiče vyspělého světa

Na českých silnicích v loňském roce zahynulo 668 lidí. V žebříčku počtu úmrtí na sto tisíc obyvatel sestavovaném Mezinárodní databází pro silniční dopravu a nehodovost IRTAD se tak Česká republika řadí na 23. místo z celkově 32 sledovaných vyspělých států světa . Ještě hůře si čeští řidiči vedou v žebříčku počtu usmrcených osob na miliardu ujetých kilometrů, kde jsou předposlední.

IRTAD každoročně vydává zprávu vytvořenou na základě oficiálních policejních údajů o nehodách ve vyspělých státech světa, především pak z Evropy a Severní Ameriky. Podle nejnovější zprávy patří české silnice k těm vůbec nejnebezpečnějším. Počet lidí, kteří zahynuli na našich silnicích přibývá. Loni to bylo 668 lidí, což oproti roku 2013 představuje nárůst o více než 5 procent.

Ve statistice, která sleduje počet obětí dopravních nehod na sto tisíc obyvatel, patří České republice s hodnotou 6,2 celkové 23. místo ze 32 sledovaných zemí. Jen pro srovnání, v Německu dosahuje hodnota jen 4,1 a ještě méně obětí dopravních nehod na sto tisíc obyvatel připadá na Švédsko, Anglii, Švýcarsko a Dánsko.

Ve statistice, která počet usmrcených osob vztahuje na miliardu ujetých kilometrů, si vedla Česká republika ještě hůře. Hodnota 15,7 řadí Česko na předposlední místo, horší je už jen Jižní Korea. Těsně před Českou republikou skončilo Slovinsko, kde je ale počet usmrcených lidí na miliardu ujetých kilometrů poloviční než v tuzemsku. Vůbec nejnižšími čísly se může v této statistice pochlubit Švédsko s Anglií, kde na miliardu ujetých kilometrů připadá jen 3,4, respektive 3,5 úmrtí.

Není to poprvé, co čeští řidiči dopadli v mezinárodním srovnání špatně. Podobně si vedli i v předešlých letech. 

 

Zdroj: Zet

Čeští motoristé patří mezi nejhorší řidiče vyspělého světa Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.