Čeští ekonomové založili internetové fórum, které přibližuje ekonomii veřejnosti

Že ekonomie není nezáživný obor plný složitých definic, ale zajímavá a užitečná věda, která má hodně co říci k celé škále společenských otázek. Řada ekonomů se snaží, aby se otázky, kterými se zabývá jejich obor, více stávaly předmětem diskuze, a to nejen mezi odbornou veřejností, ale i laiky. Jednou z cest, jak toho docílit je skrze atraktivní téma. Ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR proto založil odborné diskuzní fórum iEkonomie.cz, které s ekonomií pracuje zcela novým způsobem.

„S kolegy-ekonomy jsme chtěli lidem přiblížit, k čemu je ekonomie užitečná. O ekonomii si totiž spousta lidí povídá, ale často jsou to jen názory. My jsme je chtěli podložit fakty – představit veřejnosti, co ekonomie o daném problému ví,“ přiblížil motivaci k založení fóra ekonom Filip Matějka, který má doktorát z univerzity v Princetonu a který je jedním z mála českých vědců, který získal prestižní Starting grant Evropské výzkumné rady a následně byl za přínos svému oboru oceněnou Cenou Neuron pro mladé vědce.

Na fóru iEkonomie.cz se tak ekonomové – mnohdy na plně odborné úrovni – zabývají „populárními“ otázkami a skrze ně otvírají dialog mezi vědeckými ekonomy, lidmi z praxe, ale také studenty ekonomie, kteří zde vyučované metody přenášejí do praxe, a to například formou analýz. „Naším cílem je, aby se odborná ekonomická diskuze o aktuálních tématech, které se týkají nás všech, stala přehlednější pro veřejnost, aby se o ni začala více zajímat do média, ale i klíčoví političtí aktéři,“ řekl Filip Matějka.

Fórum se vždy věnuje pouze jedné otázce, a to v několika fázích: „V první fázi shrneme, co se o daném tématu ví napříč celým světem. Je to část, kdy se zapojují jak vědečtí ekonomové, tak lidé z praxe. Ve druhé fázi se na problematiku díváme lokálně, a to skrze nejrůznější analýzy, které často vypracovávají studenti ekonomie. Ve třetí fázi určíme několik shrnujících odpovědí na původní otázku a hlasujeme o nich – to je důležitá fáze i pro veřejnost, aby věděla, na čem se ekonomové shodnou a kde se jejich názory liší,“ přibližuje Matějka.

V minulosti se fóru řešila například podpora výchovy a vzdělání, regulace taxislužby nebo otázky spojené s daněmi. Nyní se na stránkách iEkonomie řeší problém zahušťování Prahy a vylidňování venkova. Téma uvedl akademik Gabriel Ahlfeldt z London School of Economics, jeden z nejlepších urbálních ekonomů světa, a Filip Matějka na něm demonstruje další cíl fóra – propojit ekonomy napříč kontinenty: „Po celém světě je spousta skvělých ekonomů a veřejnost je často nezná. Oni sami jsou časově velmi vytížení na to, aby se tématu věnovali do hloubky nebo sami diskuzi otvírali a živili. Rádi se ale zapojí do fóra,“ dodává Matějka.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

 

 

Čeští ekonomové založili internetové fórum, které přibližuje ekonomii veřejnosti

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.