„Češství v krvi Karla IV. kolovalo velmi málo,“ říká historik Pražského hradu

S češstvím „Otce vlasti" a „Největšího Čecha“ Karla IV., to bylo podle historika Pražského hradu Františka Kadlece složitější. Vzhledem k rodokmenu jeho rodičů „toho češství v jeho krvi kolovalo opravdu velmi málo," říká Kadlec v rozhovoru pro Studio Zet. Česká republika chystá na 14. května 2016 oslavy sedmistého výročí narození tohoto panovníka.

Česká vláda zřídila komisi, která by měla do dvou let připravit oslavy sedmistého výročí narození Karla IV. Oslavy by měly být podle slov premiéra Bohuslava Sobotky jednou z výdajových priorit vlády. Protože ale byl otcem tohoto panovníka Jan Lucemburský a matkou byla Eliška Přemyslovna, jež měla habsburské předky, je podle historika Františka Kadlece odpověď na otázku, na kolik byl Karel IV. sám Čechem, poněkud nejasná - a to i proto, že doba, ve které panovník žil, takové označení neznala.

„My jsme všichni zvyklí Karla vnímat v idealizované podobě jako Otce vlasti, jako panovníka, který toho pro český národ a české království udělal opravdu hodně,“ říká v rozhovoru pro Studio Zet Kadlec. „Pochopitelně musíme za Karlem IV. vidět člověka své doby, tedy feudála, který byl zaměřen velmi úzce na svojí osobu a samozřejmě na posílení svého rodu. Nikdy nikdo není bez chyb, ideální - ani sám Karel IV.“

Podle Kadlece se Karel IV. dopustil mnoha státnických chyb. Jednou z nich byl i způsob výchovy jeho syna a následníka, Václava IV. „Nezdravě mu umetal životní cestu, toleroval veškeré jeho poklesky, takže nakonec, když se Václav IV. ujal vlády jako český král, zdaleka nedosahoval kvalit a úrovně svého otce. Naopak se v českých dějinách projevil jako panovník s mnoha zápornými vlastnostmi,“ řekl Kadlec.

V mnoha svých záměrech ale český panovník uspěl. Podle Kadlece završil přemyslovské úsilí o vybudování nezávislého českého státu a vytvoření koncepce středověké české státnosti.

Česká vláda chce chystanými oslavami výročí narození Karla IV. propagovat Česko v celé Evropě. Do příprav koncertů, výstav, rytířských her a stovek dalších akcí se zapojí města, kraje, Akademie věd, Univerzita Karlova, církve i média.

Zdroj: Zet

„Češství v krvi Karla IV. kolovalo velmi málo,“ říká historik Pražského hradu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman je pro rušení vojenských újezdů

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman souhlasí s rušením Vojenských újezdů, obzvlášť Brd. Myslí si, že spory Plzeňského a Středočeského kraje ohledně hranic by ale bylo lepší rozhodno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.