Šest velkých firem, které by nejraději zapomněly na rok 2016

Pro mnoho velkých firem bude rok 2016 představovat ve vzpomínkách nepříjemného strašáka. Za smolaře roku lze považovat firmy Yahoo, Samsung, Deutsche Bank nebo Twitter. Podívejte se, proč tomu tak bylo.

1. Yahoo

Zdroj: Ivanov / Shutterstock.com

Firma Yahoo letošní rok zahájila propuštěním 15 procent svých zaměstnanců. Americká společnost poté zveřejnila ještě více znepokojivou informaci o tom, že v minulosti došlo k masivnímu úniku dat, který postihl více než miliardu jejích uživatelů. 

Kybernetické útoky ohrozily plánovaný odkup Yahoo. O společnost projevila zájem firma Verizon. Telekomunikační operátor měl původně za hlavní aktivity Yahoo podle serveru Euro.cz zaplatit 4,83 miliardy dolarů. Tato nabídka byla ovšem po skandálu smetena ze stolu.

Akcie firmy se v září propadly až o 14 procent.

 

2. Samsung

Zdroj: Photomans / Shutterstock.com

Rok 2016 byl pro jihokorejského výrobce elektroniky doslova výbušný. Jeho problémy nastaly poté, co musela firma stáhnout od uživatelů miliony chytrých telefonů Galaxy Note 7 důsledkem vybuchujících baterií. Ani toto opatření ve finále nepomohlo a Samsung tak musel nadobro ukončit prodej těchto telefonů. Jihokorejci tak přišly o miliardové zisky a zhoršili si svoji reputaci.

Galaxy Note 7 ale nebyl jediným fiaskem. Do problémů se dostaly i pračky od Samsungu. Firma kvůli hrozícím explozím musela stáhnout okolo tří milionů praček. Samsung po těchto problémech oznámil, že uvažuje o reorganizaci kompletní struktury firmy.

 

3. Wells Fargo

Zdroj: Wikimedia Commons

Americká banka v září propustila 5300 zaměstnanců. Ti si totiž potají vytvořili více než dva miliony neoprávněných účtů. Generální ředitel firmy John Stumpf si vyslechl kritiku Kongresu. Nakonec byl po výrazném tlaku nucen odstoupit. Pověst banky byla pošpiněna také kritikou bývalých zaměstnanců, kteří podle CNN přirovnávaly pracovní prostředí k natlakovanému hrnci. Akcie Wells Fargo klesly o více než 12 procent jen několik týdnů po vypuknutí skandálu s falešnými účty. Zotavily se ale poté, co v prezidentských volbách zvítězil republikánský kandidát Donald Trump.

 

4. Deutsche Bank

Zdroj: The World in HDR Shutterstock 

Mnoho finančních institucí nadále postihuje kocovina způsobená finanční krizí. Názorným příkladem byla v letošním roce Deutsche Bank. Německá banka se potýká se slabými zisky a snižováním počtu zaměstnanců. Deutsche Bank především uškodily požadavky amerického ministerstva spravedlnosti, které po bance chtělo zaplatit 14 miliard dolarů za urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů.

Tyto nároky vyvolaly obavy mezi investory. Ti Deutsche Bank označili za největší zdroj rizika v globálním bankovním systému, který nemá prostředky na zaplacení takového dluhu.

Obavy se zmírnily. Deutsche Bank minulý týden oznámila, že se domluvila s americkým ministerstvem spravedlnosti a zaplatí 7,2 miliardy dolarů na urovnání sporu kolem dříve zmíněných hypotečních cenných papírů.

Během nejhorších obav kolem Deutsche Bank se akcie bankovní instituce dostaly na nejnižší úroveň za více než 20 let. Od té doby se pomalu odrážejí ode dna, ale od začátku roku je stále jejich hodnota o více než 20 % nižší.

 

5. Twitter

Zdroj: PiXXart / Shutterstock.com

Sociální síť Twitter začal rok 2016 propadem akcií. Stalo se tak poté, co na konci minulého roku oznámila, že přichází o své uživatele. Naději na opětovný růst spatřovala v tom, že ji odkoupí na konci října větší společnost.

Twitter na svoji negativní kondici reagoval zrušením stovek pracovních míst. Akcie Twitteru se od začátku roku propadly o 20 procent.  

 

6. Monte dei Paschi Siena

Zdroj: Shutterstock

Italská bankovní instituce před Vánocemi schválila plán vydání nových akcií v hodnotě pěti miliard eur. Monte dei Paschi si tak chce zajistit kapitál, který jí pomůže vyřešit problém s vysokým objemem špatných úvěrů. Jde o součást záchranného plánu schváleného letos v červenci. Banka se potýká s nesplacenými úvěry, jejichž hrubý objem stoupl na 28 miliard eur. Vůbec nejstarší fungující banka světa byla v září označena za nejslabšího věřitele v Evropě. Akcie této italské banky se od začátku letošního roku prudce propadly o 88 %. 

 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Šest velkých firem, které by nejraději zapomněly na rok 2016 Foto: Katherine Welles / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 2. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 3. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

 4. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

  Byznys ·

  Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.