Šest věcí, které byste neměli říkat dětem o penězích

Co by se vaše děti neměly dozvědět o penězích? Tuto otázku si klade finanční expertka Beth Koblinerová. Na její novou knihu pod názvem Udělejte ze svého potomka finančního génia, i když jím sami nejste: rádce pro rodiče dětí od 3 do 23 let) upozornil server Business Insider. Nyní v návaznosti na to přinášíme šest věcí, které byste neměli říkat dětem o penězích.   

Většina dětí nemá o penězích valné ponětí. Svůj postoj k nim si budují právě na základě informací, které jim předávají rodiče.

Jak píše Beth Koblinerová, pokud jde o peníze, jsou jisté aspekty, které zvláště malé děti ještě nedokážou zpracovat, cituje Business Insider. Proto je někdy lépe začít tím, co svým dětem o penězích neřekneme. Zde je výčet šesti věcí, které byste si podle Koblinerové měli raději nechat pro sebe:

 

1. Kolik peněz vyděláváte

Zatímco Beth Koblinerová doporučuje nesdělovat dětem výši platu, pokud vás o to požádají, neváhejte uvést je do kontextu. Můžete vysvětlit, jaký je průměrný příjem rodiny v místě, kde žijete, a porovnat jej s vaší situací. Pomůžete tím dítěti zorientovat se ve vztahu k daným číslům.

 

2. Který z rodičů vydělává víc

V domácnosti, kde oba rodiče pracují, byste neměli určovat živitele. Spojovat konkrétní čísla s výdělky mámy a táty může být zavádějící zejména pro menší děti, které tak mohou nabýt dojmu, že příspěvek jednoho z rodičů je významnější. V domácnostech, kde jeden z rodičů zůstává doma, aby pečoval o děti, je důležité dětem vysvětlit, že i to je práce na plný úvazek, ačkoli z ní neplyne žádný příjem.

 

3. Kolik jste naspořili na důchod

Penzijní fondy jsou složité, dokonce i pro některé dospělé. Dítěti patrně budete jen obtížně vysvětlovat, proč si spoříte spoustu peněz, které ve skutečnosti nemůžete utratit. 

 

4. Kdo vám dluží

Peníze jsou často u kořene rodinných sporů, jak podotýká Koblinerová. A děti je nejlépší z nich vynechat. Přesto ovšem doporučuje upozornit je na rizika spojená s půjčováním peněz rodinným příslušníkům, jen byste se měli vyvarovat příkladů, které jsou spojené s vaší rodinou.

 

5. Kolik platíte za hlídání

Pokud si k dětem najímáte chůvu či babysitter, měli byste platové podmínky udržet v tajnosti. Opatříte-li tuto důležitou službu cenovkou, děti získají “navrch”, což může narušit autoritu toho, kdo se o ně stará.    

 

6. Kolik jste utratili za dárek

Pro děti jsou dárky hlavně vzrušením z obdarování a přijímání. Z toho důvodu nemyslí na to, kolik stojí, vysvětluje Koblinerová. Zmínkou o ceně dárku, ať už byla vysoká nebo nízká, můžete dětské vnímání zkreslit. Nikoli vždy se hodnota dárku odráží v jeho ceně. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Šest věcí, které byste neměli říkat dětem o penězích Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.