Česko vyčleňuje ročně na pobídky zahraničním filmařům 800 milionů, vrací se miliardy

Pobídky od Státního fondu kinematografie, které mají přilákat zahraniční filmaře do České republiky, se dlouhodobě vyplácejí. Vedoucí státní agentury Czech film comission Ludmila Claussová na rádiu Zet říká, že roční pobídky dosahují 800 milionů korun. Zahraniční filmaři na druhé straně generují náklady produkce v hodnotě čtyř miliard korun. To pak nejsou veškeré peníze, které týmy zahraničních producentů v Česku utratí. Filmaři také utrácejí v restauracích, chodí za kulturou a navštěvují místa po celém Česku. Významně tak přispívají do českého rozpočtu. 

„Česká republika vyčleňuje na pobídky 800 milionů ročně. Tuto sumu pobídek distribuuje Státní fond kinematografie. Když pobídka dosahuje 20 procent, tak zahraniční filmaři utratí pětinásobek toho, co dává stát na pobídky,“ řekla Claussová. Zahraniční filmaři v Česku zůstávají podle její slov i řadu měsíců. Přijedou za nimi jejich rodiny, které v Česku utrácejí peníze. Jejich děti navštěvují například často mateřské školy. Cizinci poté jezdí i za kulturou nebo za památkami.

Důležitý je rovněž přínos samotného filmu. Ten totiž může přilákat nové turisty ze zahraničí, kteří si zamilovali snímky z České republiky.

„Ekonomické dopady jsou dlouhodobé a jsou samozřejmě vyšší, než útrata vložená do natáčení v České republice. 800 milionů korun může generovat objem produkce za 4 miliardy plus další a další peníze, které jsou s tím spojené,“ uvedla Claussová.

Aktuálně se v Česku natáčejí tři velké zahraniční seriály. Všechny jsou historického charakteru a na starosti je mají velké kabelové televize, mezi něž patří Sky nebo Amazon.

První seriálem je Britannia. Příběh se odehrává v dobách římské říše a v době, kdy Římané plánovali invazi na britské ostrovy. Dále jde o seriál kanálu History Channel pod názvem Knightfall, který vykresluje příběh o templářských rytířích ze čtrnáctého století. Nakonec se diváci mohou těšit na seriál stanice National Geographic, který je deseti dílným autobiografickým seriálem o Albertu Einsteinovi. „Pokud se zaměříme pouze na tyto tři seriály, tak v součtu utratí v České televize 2,7 miliardy korun. Když sečteme jejich natáčecí dny, tak se dostaneme na číslo 331. Takže v podstatě je to celý rok každý den natáčení,“ informovala Claussová na rádiu Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vedoucí státní agenturou Czech film comission Ludmilou Claussovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Česko vyčleňuje ročně na pobídky zahraničním filmařům 800 milionů, vrací se miliardy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.