Česko ve volbách nejspíš zaznamená euroskeptický obrat a poškodí zdání politické soudržnosti

Česká republika pravděpodobně v nadcházejících parlamentních volbách zaznamená euroskeptický obrat. Stane se tak i navzdory, že se téma Evropské unie v kampani jen sotva objevovalo. V úterý to ve svém komentáři napsal americký zpravodajský server Politico. Jestliže se podle jeho slov čeští voliči rozhodnou pro podporu neústupných protievropských kandidátů a připojí se tak k polským a maďarským euroskeptikům, poškodí tak úsilí EU zachovat zdání politické soudržnosti.

Rozhodné vítězství Andreje Babiše a jeho populistické strany by znamenalo obrat ve vztazích České republiky s Bruselem, soudí komentátor Siegfried Mortkowitz. Češi by se ocitli na periferii bloku, který se se stále větší pravděpodobností rozdělí na prvořadé a druhořadé členy.

Jestliže sociální demokraté dopadnou ve volbách špatně - například pod hranicí 15 procent - může být výsledek pro Brusel zvlášť varující. Pokud totiž sociální demokracie neuspěje, odpovědný bude (volební lídr ČSSD Lubomír) Zaorálek. Ministr vnitra Milan Chovanec se pak může připojit k vládě Andreje Babiše, posunout svou stranu více doprava a vytvořit v kabinetu hrozivou protievropskou alianci, míní Mortkowitz.

Nejpravděpodobnější scénář je podle komentáře takový, že Chovanec bude souhlasit se zapojením do vlády vedené Babišem, možná je i menšinová koalice s tichou podporou strany Tomia Okamury. Špatná zpráva pro Brusel je, že i v nepravděpodobném případě, kdy se Babiš premiérem nestane, jeho všemocný vliv ve straně bude znamenat, že EU musí s tímto miliardářem tak či onak počítat, konstatuje autor.

Osobou Andreje Babiše se v úterý zabýval i list The Washington Post, který pravděpodobného vítěze voleb označuje za „polarizujícího miliardáře, který v hlavním městě slibuje vyčistit politickou žumpu, řídit stát jako firmu a držet stranou muslimské přistěhovalce“.

Babiš se podle amerického listu vžívá do role přímočaře hovořícího hlasu řadového občana a čerpá z podpory opomíjených komunit. Útoky na Evropskou unii jsou jeho oblíbeným sportem a roli NATO považuje za překonanou. „Slibuje, že zájmy národa povýší nade vše, ale pronásledují ho nezřetelné obchody, které ohrožují jeho politickou kariéru,“ píše v komentáři Griff Witte.

Evropa, kde Donaldu Trumpovi mnozí spílají, může mít brzy znepokojivě podobného muže, který povede stát v jejím srdci. I když ale jeho strana volby vyhraje, bude muset Babiš hledat koaličního partnera. Bude také muset zápasit s několikerým vyšetřováním svých obchodních praktik. A bude muset spolupracovat s Evropou. To všechno naznačuje, že stejně jako Trump může uhnout od některých svých předvolebních slibů, jakmile bude čelit realitě vládnutí, konstatuje Witte.

 

 

Zdroj: ČTK

Česko ve volbách nejspíš zaznamená euroskeptický obrat a poškodí zdání politické soudržnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

  2. Boje v Iráku zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Ceny ropy na světovém trhu v pondělí zaznamenaly růst. Důvodem jsou boje v okolí severoiráckého města Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že způsobily krátkodobý výpadek …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.