Česko od loňska přijalo desítky opatření pro případ výskytu viru ebola

Už od loňského roku má Česká republika předpisy a postupy, jak zabránit postupu případného výskytu viru ebola. Ty zahrnují například směrnice o tom, jak se chovat v případě výskytu nákazy na letišti a zdravotnickém zařízení, nově na letištích a nádražích přibudou informační letáčky.

Česko má své postupy a opatření pro případ výskytu nebezpečného viru ebola. „Jsou to desítky opatření, včetně toho, že už na začátku se podle závažnosti rozhoduje o zapojení celého integrovaného záchranného systému, například hasiči by provedli dekontaminaci,“ řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Na nádražích a letištích budou v nejbližších dnech letáčky s popisem příznaků eboly a radami cestujícím, kam se při podezření na nákazu obrátit. ČTK to dnes řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. V třítýdenní inkubační době není člověk pro okolí nebezpečný, nákazu šíří, až když má příznaky. Pokud by se takový člověk v Česku objevil, spustí se mechanismy, které šíření brání, ujistil Valenta.

Funkčnost systému se podle něj potvrdila o víkendu, kdy v pohotovosti byli středočeští hygienici a infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce po zprávě, že člověk z Kladna mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole. Vysvětlilo se, že přišel nabídnout pomoc, nikdy nebyl v západní Africe, kde už ebola usmrtila 730 lidí.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká.

Zprávu o rizicích pro ČR a připravených opatřeních podá Valenta ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) v úterý. „Předpisy a postupy jsou nastavené od loňska, počátkem roku vláda přijala dvě směrnice - o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti a druhou o postupu ve zdravotnickém nařízení,“ upřesnil.

V rámci těchto opatření jsou trvale vyčleněna lůžka na Bulovce, ustaveny epidemiologické týmy na krajských hygienických stanicích, které by vyjely situaci řešit. O postupech byla instruována zdravotnická zařízení, například jaké mají používat dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky, proškoleni byli také praktičtí lékaři. Plán projednaly i bezpečnostní rady krajů. Nyní ministerstvo zdravotníkům znovu informace připomene.

Podle směrnice o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti ohlásí kapitán, když na palubě je podezřelý z nákazy. Řízení letového provozu předá zprávu krizovému štábu či operační středisko hasičů, to informuje hlavního hygienika. To vše se stane v řádech minut.

Do pohotovosti je povolán epidemiologický tým, ty jsou ustaveny od loňska na všech krajských hygienických stanicích, včetně Prahy. Vyjedou na letiště či místo hlášení a rozhodnou o epidemiologických opatřeních. Pacient s ebolou by byl dopraven na Bulovku, hygienici vyhodnotí jeho kontakty a rozhodnou o ustavení zdravotnického dohledu. Rozhodnou například i o způsobu dekontaminace.

Zdroj: ČTK

Česko od loňska přijalo desítky opatření pro případ výskytu viru ebola Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

  2. Nový trend v oblasti technologií: Internet věcí

    Tech ·

    Chladnička, která si sama objedná doplnění zásob nebo květináč, který vám včas připomene zalít bylinky - to vše jsou příklady takzvaného “internetu věcí“. Ten je podle…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.