Česko letos podpořilo humanitární projekty za 110 milionů korun

Česko letos podpořilo do konce června z humanitárního rozpočtu ministerstva zahraničí 30 projektů v 19 zemích. Vynaložená částka se vyšplhala zhruba na 110 milionů korun. Ministerstvo o tom informovalo na svém  webu . Humanitární rozpočet na letošní rok přesahuje více než 159 milionů. V úterý dorazily do Sýrie letounem české armády v rámci humanitární pomoci válkou zasažené zemi zdravotnické  přístroje  za čtyři miliony korun.

Právě Sýrie či Irák, kde si několik let trvající boje vyžádaly statisíce mrtvých a miliony lidí vyhnaly z domovů, míří velká část humanitární pomoci z Česka. Například na okamžitou pomoc pro Irák a irácké a syrské uprchlíky v regionu bylo schváleno sedm projektů organizací ADRA, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita ČR a Magna ve výši asi 26,9 milionu korun. Dalších pět projektů organizací ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita ČR a Magna za téměř 20 milionů bylo schváleno v rámci obnovy Sýrie.

Kromě oblastí zasažených ozbrojenými konflikty mířila pomoc i do zemí postižených přírodními katastrofami či epidemiemi. Z humanitárního rozpočtu byla podpořena třeba pomoc pro Mongolsko zasažené krutou zimou nebo Filipíny a Srí Lanku, které postihly záplavy a sesuvy půdy.

„V letošním roce pokračují závažné humanitární krize v souvislosti s konflikty zejména v Sýrii a Iráku, Jemenu a Jižním Súdánu. Přes mírné zlepšení přetrvává špatná humanitární situace také ve Středoafrické republice a na Ukrajině,“ sdělilo ministerstvo. V Jemenu navíc vypukla závažná epidemie cholery. „Pokud jde o přírodní katastrofy, v řadě zemí jižní a východní Afriky, jihovýchodní Asie i Latinské Ameriky pokračují dopady jevu El Niňo - dlouhodobé sucho následované podvýživou, ničivé záplavy a sesuvy půdy,“ doplnil úřad.

V úterý doručily ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo obrany a Český červený kříž do Sýrie letadlem 177 zdravotnických přístrojů za čtyři miliony korun. Zásilku si převzali zástupci Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC), který poskytuje péči zhruba dvěma milionům pacientů ve 144 zdravotnických zařízeních. Letounem dorazily také hračky z veřejných sbírek pro děti z vysídlených rodin.

Úterní dodávka je součástí vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016 - 2019. V rámci programu Česko podporuje také poskytování zdravotní péče, náhradních obydlí, potravin i vzdělávání lidem v Sýrii i syrským uprchlíkům v sousedních zemích. V roce 2016 tato pomoc přesáhla 200 milionů korun a letos bude činit asi 224 milionů.

 

 

Zdroj: ČTK

Česko letos podpořilo humanitární projekty za 110 milionů korun Foto: africa924 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.