„Česko je v rámci korupce mezi Východem a Západem,“ říká Andrýsová z EY

Čím je vyspělejší ekonomika, tím jsou důmyslnější metody obcházení zákonů týkajících se korupce. Od toho se také odvíjí institucionální rámec a určité sankční mechanismy. Konzultantka společnosti EY Lenka Andrýsová říká, že Česko se v korupci nachází někde mezi Východem a Západem. Průzkumy poukazující na zkorumpovanost jsou často zkreslené, protože vycházejí z názorů zpovídaných lidí a je těžké určit jejich skutečnou vypovídající hodnotu. 

Žebříček vnímání korupce mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) postavil Českou republiku na nelichotivé osmé místo. Vyčíslit korupci a podvody je přitom podle Andrýsové složité. Řada případů se totiž ani nevyšetří. Statistiky tak vycházejí z pouhých odhadů. „Obdobný index Transparency International vychází také spíš z toho, jak lidé vnímají korupci. Ptá se vybraného množství lidí a ti sdělují svůj názor,“ řekla Andrýsová na rádiu Zet.

Scénáře podvodů jsou na Východě podle Andrýsové oproti Západu jednodušší. Důvodem je právě skutečnost, že Západ disponuje silnějšími orgány činnými v trestním řízení. Tyto státy rovněž efektivněji vymáhají sankce. Podvodníci jsou pak nuceni vymýšlet sofistikovanější způsoby, jak svoji firmu nebo stát okrást.

Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů považuje za sektory s největší mírou podvodů bankovnictví a veřejný sektor. V Česku jde rovněž o farmaceutický průmysl. V jeho strukturách se totiž přerozděluje velké množství prostředků, jež následně lákají podvodníky. „Banky si například pořizují IT systémy a to je právě oblast, která k tomu mnohdy svádí. Dochází například k manipulacím různých sazeb,“ sdělila Andrýsová. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy senior konzultant společnosti EY Lenka Andrýsová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Česko je v rámci korupce mezi Východem a Západem,“ říká Andrýsová z EY Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

    Byznys ·

    Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

  2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

    Byznys ·

    Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.