Česko je podle premiéra Sobotky pro Čínu důležitým partnerem v EU

Česká republika je pro Čínu důležitým partnerem v Evropské unii a to i navzdory tomu, že obě země se nedají srovnat z hlediska velikosti ekonomiky nebo počtu obyvatel. V rámci posledního dne návštěvy Číny to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).   

Dopoledne místního času Sobotka navštívil provincii Che-pej, kde jednal s místními představiteli a zahájil podnikatelské fórum, odpoledne ho pak čekalo ještě jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.

„Provincie Che-pej, která má něco přes 70 milionů obyvatel, je provincií, která má tradiční vztahy s Českou republikou a ještě s bývalým Československem. V 50. letech tam byla poskytnuta poměrně rozsáhlá pomoc v podobě zemědělské techniky a od té doby lidé z provincie Che-pej sledují, co se v České republice děje,“ uvedl Sobotka. Dnes už podle něj nejsou vztahy založeny jen na tradici, ale také na přímých vazbách podnikatelů. „Naše firmy usilují o kooperaci s chepejskými firmami, chystá se tam výstavba pivovaru, je snaha podpořit tam export českého piva, budou probíhat výměny dětí z této provincie do České republiky,“ dodal. Během jeho návštěvy bylo s místními představiteli podepsáno několik dohod stvrzujících tuto spolupráci.

Během celého týdne Sobotkovy návštěvy Číny se jednalo o mnoha projektech z různých oblastí, zejména ale z dopravy, zdravotnictví či infrastruktury. Premiéra doprovázel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Dříve avizovaní ministři dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová ale nakonec do země nedorazili. „Myslím, že jsme se docela obešli i bez nich. Dohodli jsme se na tom, co Česká republika potřebuje, a to je druhé přímé letecké spojení. Takže jsem rád, že společnost China Eastern už projevuje živý zájem, kontaktuje pražské letiště a chce velmi rychle jednat o tom, aby se příští rok otevřela přímá linka ze Šanghaje do Prahy,“ uvedl český premiér.

Česká republika je podle něj rovněž připravena přijmout daleko více turistů z Číny než doposud. Letos by do České republiky mohlo dorazit na 300 000 Číňanů. „Praha má dobrou pověst, řada čínských představitelů, se kterými jsem mluvil, v Praze už byla, slyšela o ní nebo se tam chystají,“ dodal. I celkově je v Číně Česká republika vnímána pozitivně a ve vztazích podle Sobotky už nejde jen o obecné fráze, ale o konkrétní projekty a obchody. Celkem bylo během premiérovy cesty podepsáno 36 memorand a dohod a za každou z nich jsou konkrétní aktivity, které se budou dále rozvíjet.

Za největší zážitek své cesty Sobotka označil návštěvu buddhistického kláštera v Šanghaji. „Byl to krásný kontrast. Ta atmosféra, ten klid pro meditaci v kontrastu s okolním světem, s živým finančním centrem, s hektickým programem, který jsem tady měl. To si budu dlouho pamatovat,“ poznamenal. Od mnichů dostal darem sochu Buddhy a znovu s úsměvem podotkl, že ji určitě vezme pro zklidnění situace na některé z příštích zasedání vlády.

 

 

Zdroj: ČTK

Česko je podle premiéra Sobotky pro Čínu důležitým partnerem v EU Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Předseda české vlády Bohuslav Sobotka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.