Česko je lídrem bezkontaktní platby, díky tomu k nám míří i bezkontaktní bankomaty

Češi si nově mohou vybírat peníze z bezkontaktních bankomatů. Novinku nabízí Air Bank a ČSOB. Do konce roku by jich mělo být v tuzemsku k dispozici kolem osmdesáti. Manažerka útvaru Platební komfort a služby ČSOB Jana Opršalová na rádiu Zet říká, že pro uživatele jde o pohodlnější a zároveň bezpečnější formu výběru hotovosti. Česko se tak zařadilo mezi první země, které výběr z bezhotovostních bankomatů umožňují. Je to i proto, že jsme s ohledem na bezkontaktní platbu takřka světovým lídrem.

Co bylo hlavním motivem pořízení bezkontaktních bankomatů? Šlo primárně o zjednodušení nebo o zvýšení bezpečnosti?

V podstatě se snažíme klientům přinášet pohodlné a praktické služby. Ono je to i logickým důsledkem toho, jak se vyvíjejí platby v České republice. Lidé si zvykli používat bezkontaktní platby stále více. V podstatě dnes dvě třetiny transakcí, které se odehrávají v obchodech na platebních terminálech, jsou již dnes bezkontaktní. Tuto technologii jsme přenesli právě i do výběru z bankomatů. Cílem bylo zjednodušit, připravit pro klienta jednoduchý způsob výběru hotovosti z bankomatu, aby nemusel vytahovat peněženku a řešit vkládání karty. Současně jsou výběry mnohem bezpečnější. Platební karta se vůbec nevkládá dovnitř bankomatu a zcela tak odpadá možnost jakéhokoli skimmingu karty.

Získali jste od klientů na bezkontaktní bankomaty nějaký ohlas?

Musím říci, že jsme zaznamenali velmi pozitivní ohlasy. Zejména pak na sociálních sítích. Především je zaujala možnost vybírání peněz prostřednictvím mobilního telefonu přes technologii NFC (Near field communication). U nás je zatím jedinečná a skutečně se o ni zajímá hodně klientů. Počítáme s tím, že do konce tohoto roku bychom měli mít v síti až 70 případně 80 bezkontaktních bankomatů.

Mohou tento typ bankomatů využít i klienti jiných bank?

Určitě mohou, technologicky to umožňujeme. Nicméně záleží na tom, jak klient dané banky má nastavenu svou kartu. Nemůžeme zaručit, jestli všechny budou fungovat, ale naše technologické umožnění tam určitě je.

Jak jsme na tom v porovnání s Evropou a popřípadě se světem? Fungují bezkontaktní bankomaty i jinde ve světě a s jakým úspěchem?

Za Evropu bych určitě zmínila primárně Španělsko a Polsko. Polsko jste určitě slyšeli i v souvislosti s bezkontaktními kartami. Hodně se o něm diskutuje. Tato technologie se v Polsku rozjela ve velkém měřítku. Mimo jiné výjimkou nejsou ani Spojené státy americké, kde se již bezkontaktní bankomaty rovněž objevily. Nicméně úvahy o plánech na spuštění bezkontaktních bankomatů najdete téměř ve všech zemích. Řekla bych, že je to vždy otázka, jak se rozšířilo bezkontaktní placení v dané zemí. Tím, že Česká republika je v podstatě na prvním místě bezkontaktních plateb, co se týče celého světa, tak je logické, že jsme jedni z prvních, kteří zavedli i první bezkontaktní výběry z bankomatů. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s manažerkou útvaru Platební komfort a služby ČSOB Janou Opršalovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Česko je lídrem bezkontaktní platby, díky tomu k nám míří i bezkontaktní bankomaty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.