Česko řeší financování vědy po roce 2020

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) společně s Mezinárodní radou řešily systém hodnocení ve vědě, střednědobé výhledy a především financování. Například se to týká dalšího financování 48 projektů  podpořených ze Strukturálních fondů EU v období 2007 až 13 ve výši 38 miliard korun. Více o tom už na portálu Youradio News hovořil Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz.

Z Operačního programu Výzkum, vývoj a inovace (OP VaVpI) bylo financováno 42 běžných a 6 takzvaných velkých (nad 50 milionů korun) projektů.

„Nejčastějšími příjemci projektů byly vysoké školy (10) a veřejné výzkumné instituce (10), a to především ústavy Akademie věd ČR. Projekty dále získaly také tři příspěvkové organizace a šest soukromých společností,“ uvedl Aleš Vlk.

Dále máme v České republice tzv. velké výzkumné infrastruktury, které podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Konkrétně jde o 58 projektů.

„K tomu máme seznam tzv. výzkumných organizací – tam je ke dnešnímu dni zapsáno kolem 145 institucí, jejichž hlavní činnost je výzkum a vývoj a budou se ucházet o veřejné financování své činnosti,“ dodal Aleš Vlk. Česká republika v současnosti disponuji vysokým počtem organizací zaměřených na výzkumnou činnost, které čerpají veřejné prostředky, a také kvalitními výzkumnými centry s velmi konkurenceschopným vybavením.

Česká republika ale bude muset velmi brzy řešit výzvy pojící se k samotnému financování. Tomu se Rada intenzivně věnuje. Pro tuzemsko byly nejzásadnější investice z evropských zdrojů (období 2007 až 2013 a současné 2014 až 2020). To ale skončí, financování bude zejména závislé na veřejných nebo zahraničních zdrojích.

„Na rok 2019 se počítá s prostředky na VaV ze státního rozpočtu ve výši 36 miliard Kč, dále by se měl zvyšovat. Když ale sečteme provozní náklady v plném provozu všech institucí a výzkumných infrastruktur, tak budou prostředky ze státního rozpočtu chybět a nároky na veřejné prostředky budou vyšší,“ sdělil Aleš Vlk na portálu Youradio News.

 

Více informací naleznete ZDE

 

 

Zdroj: Youradio News.

Česko řeší financování vědy po roce 2020 Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. OSN kritizovalo Rusko za sestřelení letu MH17

    Společnost ·

    Rusko čelilo na půdě Rady bezpečnosti OSN kritice kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, anexi Krymu a odmítnutí závěrů mezinárodního vyšetřování, jež spojuje ruskou arm…

  2. Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

    Společnost ·

    Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.